Sıcaklar yarından itibaren azalıyor

Sıcaklar yarından itibaren azalıyor.18618
  • Giriş : 28.06.2007 / 14:30:00

Yüksek sıcaklık değerlerinin yarından itibaren etkisini kaybederek azalacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yüksek sıcaklık değerlerinin yarından itibaren etkisini kaybederek yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde 6-8 derece azalacağını bildirdi.

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan meteorolojik uyarıda, Kuzey Afrika üzerinden gelerek tüm yurdu etkileyen sıcak hava dalgasının, İstanbul, İzmir, Edirne, Balıkesir, Aydın, Antalya ve Manisa başta olmak üzere yurdun batı bölgelerinde uzun yıllardır saptanan en yüksek Haziran ayı sıcaklık değerleri olduğu belirtildi.

Yurtta dün gölgede en yüksek hava sıcaklığı Antalya'da 45, Aydın'da 44, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Edirne'de 43, İstanbul'da 40 derece olarak ölçülürken, kaydedilen bu değerlerin, son 30 yılda Haziran ayında ölçülen en yüksek hava sıcaklığı değerleri olduğu, ayrıca, İstanbul-Göztepe'de dün ölçülen 40,2 derecenin de 1929 yılından bu yana kaydedilen en yüksek değer olduğu ifade edildi.

-SICAKLIK AZALIYOR-

Yapılan son meteorolojik analiz ve tahminlere göre, yurt genelinde etkili olan sıcak hava bugün yurdun güney ve iç bölgelerde yüksek sıcaklık değerlerinin yaşanmasına sebep olduktan sonra etkisini kaybedecek.

Hava sıcaklığı, yarın yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde, Cumartesi günü de iç ve doğu bölgelerde 6-8 derece azalacak.

Buna göre, yarın Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında, 30 Haziran Cumartesi günü ise Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların kuzey ve iç kesimlerde lokal olarak etkili olabileceği belirtilerek, bugün yurdun güney ve iç bölgeleri başta olmak üzere yurt genelinde beklenen yüksek sıcaklık değerleri ile yarın ve Cumartesi günleri kuzey ve iç kesimlerde etkili gök gürültülü sağanak yağışların oluşturacağı olumsuz şartlara karşı vatandaşlar ve yetkililere tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious