Sıcaklar yelpazesatışlarını artırdı

  • Giriş : 28.06.2007 / 21:01:00

Afrika sıcakları Antalya'nın Manavgat ilçesinde yelpaze satışlarını arttırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Turizm beldesi Manavgat'ta bir haftadır hava sıcaklığı 39 ile 42 derece arasında seyir takip edince, vatandaşlar serinlemek için yelpaze almaya yöneldi.

Manavgat'ta Pazartesi ve Perşembe Pazarı'na alış veriş yapmaya gelen turistler, otele yelpaze alarak dönüyor. Turizm beldesinde bir hafta içinde yelpaze satışları yüzde 200 oranında artış gösterdi. Sıcak havalarda en fazla yelpaze ile serinmeye turistler rahbet ediyor. Perşembe Pazarı'na gelen turistler sıcak havadan bunalınca saat 12:30'da kaldıkları otele geri döndü. Perşembe Pazarı'nda alış veriş yaparken sıcak ve nemli havadan bunalan turistler, serinlemek için bol sayıda yelpaze alıyor.

Eşi ve 3 çocuğu ile birlikte 10 günlük tatil için Antalya'nın Manavgat ilçesi Side beldesine tatile geldiklerini ifade eden Macaristanlı inşaat mühendisi Boldoczley Pa'l, Perşembe Pazarı'nda alış veriş yaparken sıcak havadan bunaldıklarından serinmek için yelpaze aldıklarını söyledi. Vücut yapılarının sıcak ve nemli havaya alışkın olmamasından ötürü hemen terlediklerini ifade eden Macar inşaat mühendisi, pazar ihtiyaçlarını giderdikten sonra kaldıkları otelin havuzunda ailecek yüzerek serinmek için can attıklarını belirtti. Boldoczley Pa'l, "Pazarda dolaşırken sıcak havadan aşırı terleme ve bunaldığımızdan serinmek için 4 adet yelpaze aldık. Aldığımız 4 yelpazeye 10 Avro ödeme yaptık. İyi ki yelpaleri almışız. Yoksa otele dönünceye kadar halimiz çok kötü olurdu. "diye konuştu.

Sıcak havalarda turistlerin Manavgat'ta kurulan Pazartesi ve Perşembe Pazarı'na çıkmadığını belirten yelpaze satıcısı Ramazan Saygın, sıcak havadan etkilenen turistlerin saat 12:30 ile 13:00 çarşıyı boşaldığını söyledi. Pazarda saat 10:00 ile 14:00 arası turistlere serinlemeleri için 120 adet yelpaze sattığını aktaran Ramazan Saygın, geçen hafta ise bu rakamın 40 olduğunu kaydetti. Ramazan Saygın, "Bir haftadır turizm beldesinde havalar sıcak gidince yelpaze satışlarında artış oldu. Sıcak havadan bunalırken, bir yandan da ekmek paramızı yelpaze satarak karşılıyoruz. Sattığımız yelpazelerin yüzde 95'ni turistler alıyor. Yelpazeleri turistlere tanesini kalitesine göre 1 Avro ile 3 Avro arasında satıyoruz." dedi.

Annesi ile birlikte bir haftalık tatil için Almanya'dan Side'ye tatile geldiklerini belirten Fabienna Karner, pazarda alış veriş yaparken sıcaktan çok bunaldıkları için yelpaze aldıklarını söyledi. Otelde öğle yemeğini yedikten sonra havuza girerek serinleyeceklerini ifade eden Fabienna Karner, 20 Ağustos'da ailecek yeniden tatil için Manavgat'a geleceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious