Sıcaklarla birlikte boğulmalar da arttı

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yüzme kursu kayıtları 1 Haziran Perşembe günü başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Adana'da yüzme bilmeyen çocuk kalmayacak, artık anaların yüreği yanmayacak" sloganını geliştiren Büyükşehir Belediyesi, boğulmaların önüne geçmeye çalışıyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı ve Sportif Faaliyetler Sorumlusu Tuncer Akdoğan'ın verdiği bilgiye göre 7-15 yaş grubu arasındaki çocukları kapsayacak yüzme kursları için başvurular Büyükşehir Belediyesi'nin Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü'ne (Mimar Sinan Parkı Karşısı, ASKİ Şantiyesi içi) yapılacak.

Kayıt için önceden ismini yazdıran çocuklar, velileriyle beraber 2 adet resimle Sağlık Şube Müdürlüğü'ne müracaat edecek. Kurslar,Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı spor kulüpleri nezaretinde yüzme antrenörleri tarafından yürütülecek.

Üçüncü Yüzme Şenliği adı altında 19 Haziran Pazartesi günü başlayacak kurslarla ilgili Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü'nün 459 13 70, Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün 457 91 73, Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nın 458 12 78 numaralı telefonlarından bilgi alınabilinecek.

Doktorların sağlık kontrolüyle başlayacak başvurularda kriterlere uyan çocuklara 4 dönem halinde yüzme kursu verilecek. Kursların ilk dönemi 19 Haziran-6 Temmuz, ikinci dönemi 16 Temmuz-22 Temmuz, üçüncü dönemi ise 31 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Talep olması halinde dördüncü kurs dönemi de 21 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kursiyerler günde bir saat, haftada 4 gün olmak üzere 3 hafta eğitim görecek. Terlik, şapka, şort, mayo, tişört, havluları ücretsiz verilecek olan kursiyerler, resimli yüzme havuzu giriş kartlarıyla kurs süresince belediye otobüslerinden de ücretsiz yararlanabilecek.

Bugüne kadar yaklaşık 20 bin çocuğa yüzme kursu öğretildiğini hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı ve Sportif Faaliyetler sorumlusu Tuncer Akdoğan, yüzme kursu verilecek, 6 havuzun yanı sıra 15 havuzun da hazırlıklarının sürdürüldüğünü bildirdi.

Yüzme bilmeyen çocukların serinlemek amacıyla kanallara girerek boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise "Okullar tatile girecek, çocuklarımız yine sağlıklı ve hijyenik ortamda yüzme öğrenecek. Böylece bu yaz döneminde de kanallara ve baraj gölüne girmeleri önlenmiş olacak. Yüzme bilen çocuk boğulmaz. Bu yıl da annelerin yüreği yanmayacak." dedi.

HAZIR 6 HAVUZUN ADRESLERİ

"Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün Rıza Salih Saray Yüzme Havuzu (Ziyapaşa Bulvarı), Fatih Terim Tesisleri Orhan Demirdal Yüzme Havuzu (Yüreğir), Akkapı Mahallesi Egemen Yüzme Havuzu, Yyeni Baraj Mevkii Seyhan Spor Havuzu, Sualtı Sporları Yüzme Havuzu (Kıyıboyu Caddesi), Kanal Ufuk Spor Yüzme Havuzu (Kıyıboyu Caddesi)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious