Sıcaklıklar 10 derece düşüyor!

Sıcaklıklar 10 derece düşüyor!.9437
  • Giriş : 15.03.2009 / 09:25:00

Türkiye genelinde sıcaklıklar düşüyor yağışlı hava geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılan son değerlendirmelere göre Ülkemiz büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların sabah saatlerinde Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş), Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de (Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt), öğleden sonra Doğu Anadolu'nun iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İç ve Doğu bölgelerde hissedilir derecede (8 ila 10) derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.


METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

Yağışların sabah saatlerinde Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş), Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de (Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt), öğleden sonra Doğu Anadolu'nun iç kesimlerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, taşkın, su baskını vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Güneydoğu Anadolu ile Malatya ve Elazığ çevrelerinde etkisini sürdüren toz taşınımının, yağmurun başlamasıyla çamur şeklinde yağışlara neden olabileceğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (görüş mesafesinde azalma vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu, doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bilecik) ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların genellikle yağmur, Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) ile Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

EGE: Parçalı çok bulutlu, ilk saatlerde İzmir,Aydın ve Bodrum çevreleri ile öğle saatlerinden sonra İzmir, Manisa, Afyon, Kütahya ve Uşak aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde (Afyon, Kütahya ve Uşak) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, doğusu ile Isparta çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Genellikle sağanak, Isparta çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların sabah saatlerinde Doğu Akdeniz'de (Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş) kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur, iç kesimlerde (Bolu ve Kastamonu) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'de (Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt) kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel kar erimesi ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Batısı (Erzincan, Tunceli, Malatya ve Elazığ) ile Iğdır'da yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların sabah saatlerinde bölge genelinde, öğleden sonra bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Malatya ve Elazığ çevrelerinde etkisini sürdüren toz taşınımının, yağmurun başlamasıyla çamur şeklinde yağışlara neden olabileceğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge geneli, öğleden sonra kuzey ve batı kesimleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek. Bölge genelinde etkisini sürdüren toz taşınımının, yağmurun başlamasıyla çamur şeklinde yağışlara neden olabileceğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olması gerekmektedir.

ANKARA'DA KAR

Ankara'da sabaha karşı başlayan kar yağışı şehri beyaza bürüdü. 'Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır' atasözü bir kez daha gerçekleşirken, hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ve sürücüler karla kaplı yollarda zorlandı. Kar, Ulus Atatürk Heykeli ve eski TBMM binasından, yem bulmaya çalışan güvercinlere kadar çeşitli güzel görüntüler oluşturdu.
Havaların ısınmasıyla kışın bitmesi beklenirken, sabaha karşı başlayan kar yağışı 'Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır' atasözünü hatırlattı. Ankara'da etkili olan kar yağışı kenti beyaz örtüyle kapladı. Uzun süredir bol yağışlı bir kış geçirmeyen Ankara'da mart ayının ortasında gelen kar yüzleri güldürdü. Vatandaşlar, hazırlıksız yakalandıkları kar yağışı altında işlerine gitmeye çalıştı. Bazı vatandaşlar ise kar yağışı altında duraklarda otobüs bekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*