Sıcaklıklar arttı, bulaşıcı hastalıklar da

Sıcaklıklar arttı, bulaşıcı hastalıklar da.10521
  • Giriş : 24.06.2009 / 15:13:00

Uzman Dr. Hayati Demiraslan, hava sıcaklığının hissedilir derecede artmasının ardından vatandaşları bulaşıcı hastalıklara ve ishal vakalarına karşı uyardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adıyaman Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hayati Demiraslan, hava sıcaklığının hissedilir derecede artmasının ardından vatandaşları bulaşıcı hastalıklara ve ishal vakalarına karşı uyardı.

İshalin enfeksiyon dışı sebeplerden oluştuğunu açıklayan Demiraslan, yenilen kavun, incir gibi gıda, alınan alkol, aşırı yeme, yanlışlıkla alınan ishal ilaçlarının ishal sebebi olabileceğini söyledi. Enfeksiyöz ishallerde etken mikroorganizmanın genellikle su ve besinlerle bulaştığını dile getiren Demiraslan, ani başlangıçlı enfeksiyöz ishallerin tüm dünyada sık görülen ve az gelişmiş ülkelerde beslenme yetersizliği gibi faktörlerin de katkısıyla özellikle çocuklarda ciddi sonuçlar ortaya çıkardığına dikkat çekerek, ishale karşı özellikle kişisel hijyene ve gıda hijyenine önem verilmesi gerekildiğini vurguladı.

Demiraslan, kişisel ve gıda hijyeninin kişiyi bulaşıcı hastalıklardan koruduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*