Sıcakta araba kullanırken dikkat!

Sıcakta araba kullanırken dikkat!.11135
  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Sıcaklarda araç kullanmak stresi artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Şevket Yılmaz Hastanesi Başhekimi Uzman doktor Osman Naci Çelik, aşırı sıcakların otomobil kullanan kişilerin davranışları üzerinde çeşitli etkileri olduğunu söyledi. Çelik, "Yoğun sıcaklar otomobil kullanıcılarında halsizlik, stres ve dikkatsizliğe yol açabileceği gibi bu sıcaklarda imdadımıza yetişen klimalar ise bilinçsizce kullanıldığı takdirde bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor." dedi. Güneş ışınlarının, vücudumuzda bir takım hormonların salgılanmasını sağladığını ve gözle görülür olumlu etkilere neden olduğunu kaydeden Çelik, insanların, açık ve güneşli havalarda, kendilerini çok daha canlı, enerjik hatta mutlu hissettiğine değindi.

Güneşli havalarda insanların çevreleriyle ilişkilerinin daha olumlu olduğunu kaydeden Dr. Çelik, ancak yaz aylarında 30 derecelerle ifade edilen sıcakların, otomobil sürücülerinin hayatını zorlaştırdığını belirtti. Çelik, şunları söyledi: "Otomobil kullanıcıları üzerindeki olumlu enerji, sıcaklığın yoğunlaşmasıyla ortadan kaybolur, canlılığın yerini hareketlerde zorluk ve isteksizlik alır. Yaşam enerjisi, sabahın ilk saatlerinde hissedilebilse de ilerleyen saatlerde bastıran sıcak, yorgunluk duygusunu, hareketlerde ağırlığı, algılamada zorluğu, konsantrasyonda bozukluğu, uyku halini, zaman zaman gerginliği beraberinde getirerek yoğun trafikte hiç hoş olmayan görüntülere sebep olur. Yoğun sıcaklarda araba kullanmak zorunda kalan, tansiyon rahatsızlığı olan sürücülerin trafikte daha dikkatli olması gerekir. Tansiyon yükselmeleri veya sınır değerlerinin altına düşen tansiyonlar, aşırı terlemeye neden olabileceği gibi vücudun susuz kalmasına, baş ağrılarına, baş dönmelerine neden olur. Böyle dönemlerde, özellikle algılamada zorluk, konsantrasyonda bozukluk ve dolayısıyla dikkati yoğunlaştırmada yaşanan güçlük, insan yaşamını tehlikeye sokabilecek olaylara sebebiyet vermektedir."

Şevket Yılmaz Hastanesi Başhekimi Osman Naci Çelik, yüksek ısıyla karşı karşıya kalan kişilerin hissedeceği yorgunluk, halsizlik ve uyku halinin algılamalarını olumsuz yönde etkileyeceğini kaydetti. Araç kullanmak için konsantre olmakta yaşanan güçlüğün dikkatlerinin dağılmasına, hareketleri üzerindeki kontrollerinin azalmasına yol açacağını anlatan Çelik, uyarılarını şöyle dile getirdi: "Yoğun sıcakların ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceği akıldan çıkarılmamalı, olanaklar el verdiğince önlemler alınmalı. Hafif gıdalar tercih edilerek beslenmeye dikkat edilmeli, yüksek konsantrasyon isteyen araç kullanımında yoğun trafiğin ve sıcakların istenmeyen görüntüler ortaya çıkarmasına izin verilmemelidir."

ARAÇLARDAKİ KLİMALARA DİKKAT EDİN

Yazın sürücülerde sıklıkla rastlanılan soğuk algınlığı, nezle gibi solunum yolu hastalıklarının klimalarla yakından ilişkili olduğunu söyleyen Naci Çelik, yazın sıcaklarda otomobillerde kullanılan klimaların hastalık habercisi olduğunu söylüyor.

Çelik, şunları söyledi; "Yazın sıcaklarda serinlemek için araç içinde kullandığımız klimalar solunum yolu hastalıklarını artırmaktadır. Klimalı ortamda sigara içilmesi, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli hastalıklar, zatürre görülme riskini artıran etkenlerdir. Klimanın yanlış kullanımı, özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından sinüzit, bronşit, zatürre başta olmak üzere göz iltihabı, beyin iltihabı ve çeşitli kas hastalıklarına neden olabilir. Bu hastalıkları önlemek için araçlarda klima kullanırken klimaları yüze ve göğüse doğru değil, ön cama doğru yönlendirmemiz, hastalıkların önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious