Sicil Affı'na ramak kaldı

Sicil Affı'na ramak kaldı.23999
  • Giriş : 21.01.2009 / 21:31:00

TBMM Genel Kurulunda, sicil affı Hakkında Kanun Tasarısının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçilmesi kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ''Sicil affını düzenleyen kanundan, ferdi kredilerde 499 bin 567 adet, kredi kartlarında 1 milyon 919 bin 963 adet, karşılıksız çeklerde 5 milyon 907 bin 94 adet, protestolu senetlerden de 3 milyon 865 bin 558 adet kayıtlardan silinecek'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, kamu oyunda sicil affı olarak bilinen Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun Tasarısının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçilmesi kabul edildi.

Tasarının tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çağlayan, tasarının 1 Nisan 2004- 31 Temmuz 2009 dönemini kapsayacağını bildirdi. Tasarıyla gerek ticari, gerekse gayri ticari çekler, senetler, kredi kartı ve diğer kredilerle ilgili bankaların kara tahtalarında yazılan kayıtların silineceğini dile getiren Çağlayan, ''Bu çok önemli bir düzenleme. Meseleye sadece 'Kredi verirken listeyi dikkate alıyor ya da almıyor' şeklinde bakmamak gerekir. Bir çok firmanın bugün yeni krediye talebi yok. Ancak, kendisini bir şekilde Merkez Bankası kayıtlarında, borcunu ödediği halde tutulmasına, psikolojik olarak karşı çıkıyor. Düzenleme insanlara bir taraftan yeni kredi almada yeni imkanlar sağlarken, diğer taraftan da borcunu ödeyen insanların kara tahtadan silinmesini temin ediyor'' diye konuştu.

Ticari hayatta insanların çek ve senetlerini ödemesi kadar doğal bir şeyin olamayacağını ifade eden Çağlayan, düzenlemeyle borcunu ödeyen insanlara haklarının teslim edildiğini bildirdi.

Çağlayan, sicil affı düzenlemesine ihtiyaç bulunduğunu, bunu yaparken de özel-kamu ayrımı yapılmadığını dile getirerek, bu düzenlemenin finans kuruluşlarının elini rahatlatacağını söyledi.

Karşılıksız çek ve protesto edilen senetlerin adet olarak değil, ekonomik kapsamı itibariyle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:

''Şu anda Türkiye'de kredi hacmi, oldukça yüksek bir seviyede. Bankaların 370 milyar liralık bir kredi portföyü mevcut. Bu kredilerden takibe düşme oranı sadece yüzde 3,6'dır. 2001 krizinin hemen sonrasında ortaya çıkan tabloda, o tarihte toplam kredi hacmi 60 milyar lira civarındaydı. Kredinin takibe düşme oranı, yüzde 28-30'lar seviyesindeydi. Dolayısıyla verilmiş olan kredilerin geriye dönüşü olarak baktığınız zaman, bugün son derece iyi olduğunu söylemek durumundayız.

Bu kanun çıktıktan sonra ne kadar kişi bu kanundan faydalanacak? Şu anda, ferdi kredilerden dolayı borcunu ödediği halde kayıtları silinmemiş olan 154 bin 866 kredi var. Ödenmemiş olan 344 bin 700 kayıt var. Bu kanun çıkıp borcunu ödediği takdirde toplam 499 bin 567 kullanıcı bundan faydalanacaktır. Kredi kartlarına baktığınız zaman, ödediği halde kayıtlarda silinmemiş olan 698 bin 104 adet kredi kartı var. Ödenmemiş, şu anda bekleyen 1 milyon 221 bin 859 kredi kartı var. Dolayısıyla bu kanun çıktıktan sonra toplam 1 milyon 919 bin 963 kayıt silinmiş olacaktır. Karşılıksız çekte, 3 milyon 501 436 adet çek ödendiği halde kayıtlardan silinmemiştir. Şu anda ödenmemiş olan 2 milyon 405 bin 658 adet çek var. Kanun kapsamında ödendiği takdirde 5 milyon 907 bin 94 adet çek de sicil kayıtlarından silinmiş olacak. Ödenmiş 311 bin 916, ödenmemiş olan ise 3 milyon 553 bin 648 protestolu senet var. Kanun çıktığında protestolu senetlerden de 3 milyon 865 bin 558 adet kayıtlardan silinecek. Kanun, Merkez Bankası ile diğer finans kurumlarından kayıtların silinmesini emrediyor.''

Bankacılığın insafı ve bu işi regüle etme güdüsünün son derece önemli olduğunu dile getiren Çağlayan, bankacılık sistemine ''bunu silmezseniz, şöyle yaparım, böyle yaparım'' denemeyeceğini söyledi.

Bankalık sisteminin görevinin, topladığı parayı satmak olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Bankanın elindeki para, pimi çekilmiş el bombası gibidir. Dolayısıyla o parayı satmak zorundadır'' dedi.

Çağlayan, KOSKEB'e verilen kredilerin 2008 yılına göre, bu yıl yüzde 60-70 artacağını belirterek, bunun bir taahhüt olarak kabul edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Tasarının maddelerine geçilmesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*