Şiddet, evden kaçırtıyor!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Okulların tatile girmesinden sonra sokaklarda çalışan çocuk sayısında belirgin bir artış gözleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocukların en çok tercih ettiği sektör ise ayakkabı boyacılığı ve simit satıcılığı.
Yapılan araştırmalarda sokakta çalışan çocukların babalarının çoğunluğunun düşük kazançlı işlerde çalıştığını belirten yetkililer, bu tür ailelerde annelerin çoğunluğunun ise gelir getiren bir işte çalışmadığını kaydediyor.

Sokakta çalışan çocukların çoğunluğunun çok çocuklu ailelerden geldiğini anlatan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, "Ailenin bakabileceğinden fazla sayıda çocuk sahibi olması çocuğun bakımı, korunması ve gelişimi ile ilgili gereksinmelerini karşılama görevini yeterli bir biçimde yerine getirmesini engellemektedir. Bu durum çocukları sokakta çalışmaya yönelten nedenlerden biri olarak görülebilir." diye konuştu.

Evden kaçmayı düşünen ve kaçma girişimi olmuş çocukların büyük çoğunluğunun aile içi şiddet nedeni ile bu yola başvurdukları görüldüğünü kaydeden yetkililer, "Sokakta çalışan çocuklar üzerinde yapılan bazı araştırmalarda da benzer bulgulara rastlanmaktadır. Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nde, Birleşmiş Milletler'in, çocukların özel ilgi ve yardıma hakkı olduğu ilân edilmiştir. Toplumun temel birimi olan ve tüm üyelerinin ve özellikle çocukların gelişmeleri ve esenlikleri için doğal ortamı oluşturan ailenin toplum içinde kendisinden beklenen sorumlulukları tam olarak yerine getirebilmesi için gerekli koruma ve yardımı görmesinin zorunluluğu vardır. Çocuklar çok zor koşullar altında uzun süreler çalışıyor, bu ruhsal ve bedensel sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Eğitime devam edemiyorlar. Sokakta çalışan çocukların çalışma nedenleri arasında, kırsal alandan kente göç, yoksulluk ve çok çocukluluk unsuru ağır basıyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious