Şiddet aile ortamında başlıyor

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Mersin Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy, çocukların şiddete aile ortamında başladığını, aile içinde başlayan şiddetin zamanla okula oradan da sokağa taştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ersoy, Valilik toplantı salonundaki "Eğitim ortamında şiddetin önlenmesi ve azaltılması strateji eylem planı" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, çocukların şiddet ortamından uzak tutulması için toplumun tüm bireylerine görevler düştüğünü kaydetti.

Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye'deki okul ve çevrelerinde yaşanan şiddet olaylarının çok az olmakla birlikte önlenmesi gereken bir konu olduğuna dikkat çeken Ersoy, "Okuldaki bir çocuğumuzun iyi bir eğitim alması, çalışmalarını sağlıklı yürütebilmesi ve geleceğine sağlıklı bakabilmesi toplumun ortak değerlerindendir. Bu, okulun ve ailenin tek başına yapabileceği bir çalışma değildir. Bu konuya toplumun bütün kesimleri dahil olması gerekir" diye konuştu.

Olayların tamamen ortadan kaldırılmasının söz konusu olamayacağını anlatan Ersoy, gelişmiş ülkelere göre Türkiye'deki öğrencilerin davranışlarının daha olumlu olduğunu fakat tedbirler alınmazsa şiddet olaylarının yayılarak devam edeceğini söyledi.

Ersoy, "Şiddetin genel olarak aile içinde başlaması nedeniyle aile içi eğitim önemli bir yer tutuyor. Bunu ise okuldaki eğitim izliyor. Okuldaki eğitimde öğretmenlere çok önemli görevler düşüyor. Sokakta ise özellikle esnaf ve sivil toplum kuruluşlarının rolü büyük. Sokağı gören esnaf bana ne demez olaya müdahil olursa problem daha kolay çözülür" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious