'Şiddet değil aile tanımı tartışılıyor'

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Bakanı Nimet Çubukçu, “Aile İçi Şiddete Yönelik” hazırlanan düzenlemeyle aile kavramını değiştirmenin mümkün olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çubukçu, “Bu önergeyi veren arkadaşımızın bir önerisi varsa eğer, onun düzeltileceği yer bu kanun değil, o zaman (Medeni Kanun'daki aile kavramını tartışmaya açıyorum) desin” dedi.

Çubukçu, yetiştirme yurtlarına ecza dolapları yerleştirme projesinin imza töreninin ardından, basın mensuplarının, “evlilik dışı birliktelik yaşayan ve şiddete uğrayan kadınların aile içi şiddete yönelik hazırlanan yasa kapsamına alınmamasına ilişkin tartışmalar” konusundaki sorularını yanıtladı.

Şiddetle mücadele ederken sadece şiddete uğrayan evli kadınların hukukunu korumadıklarına işaret eden Çubukçu, “Hiç evli de olmayabilir. Şiddete ilişkin koruma hükümleri genel kanunlarda düzenlenmiştir. Dolayısıyla bize gelen ve korunma talebinde bulunan her kadına sosyal şartlarına, evli olup olmadığına, diline, ırkına, cinsiyetine bakmadan koruma hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

Nimet Çubukçu, ailenin korunmasına yönelik kanunun 1998 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, “Dolayısıyla adı üzerinde ailenin korunmasına dair bir kanun, özel bir kanun. Bu özel kanunun da içeriğinde ailenin tanımı, hem anayasada hem de Medeni Kanun'da yapılmıştır” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genelgesiyle ve Töre Cinayetlerini Araştırma Komisyonu'nun önerisiyle yasanın uygulamasında ortaya çıkan aksaklıkları gidermek üzere kanun değişikliği hazırlığı yaptıklarını anlatan Çubukçu, hazırlık sürecinde Türkiye'deki kadın örgütlerinin, Türkiye Barolar Birliği'nin ve ilgili tüm tarafların görüşlerini aldıklarını, bu görüşlerin kendilerinde yazılı olarak bulunduğunu, dolayısıyla genel olarak görüşleri topladıkları için herhangi bir kadın örgütünün buna itiraz edemeyeceğini söyledi.

“TARTIŞMANIN ÇÖZÜLECEĞİ YER MEDENİ KANUN'DUR”

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, “Bu yasa niye sadece aileyi kapsıyor?” diye bir itiraz bulunmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Aile kavramını bu yasayla değiştirmek mümkün değil. CHP'li arkadaşımızın önerisine, CHP'li diğer milletvekilleri de katılmadı zaten. Hukuku az buçuk bilen herkes, bu tartışmanın çok çarpık bir tartışma olduğunu biliyor. Tartışmanın (o kadınları koruma, bunları koru) gibi bir minvalde yürüyor olmasını üzüntüyle karşılıyorum.

Bu önergeyi veren arkadaşımızın bir önerisi varsa eğer, onun düzeltileceği yer bu kanun değildir, o zaman 'Medeni Kanun'daki aile kavramını tartışmaya açıyorum' desin. 'Aile tanımı şunlardan şunlardan oluşabilir, farklı cinslerin evliği de ailedir veya bir araya gelebilir, farklı insanların bir arada uzun yaşaması da aile tanımına sokulabilir' diye bir önerisi olabilir. Kadına yönelik şiddet değil, aile tanımı üzerinde bir tartışma yapılıyor ve bu tartışmanın çözüleceği yer Medeni Kanun'dur. Biz böyle bir şeye taraftar olamayız.”

“AİLE OLABİLMEK İÇİN...”

Nimet Çubukçu, imam nikahlı eşlerin aile kavramı içinde görülüp görülemeyeceğinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Medeni Kanun'a göre aile tanımı içine koyduğunuz zaman, aile hukukunun velayet, nafaka, tedbire kadar bütün unsurlarından yararlanacak. Dolayısıyla bunların tanımlanması sorunu vardır. Aile olabilmek için Medeni Kanun'a göre evli olmak gerekir. Bizim burada yaptığımız şey son derece olumlu bir gelişmedir. Özellikle şiddet mağdurlarına yönelik son derece gelişmiş adımdır. Bu yasanın olumlu yönleri maalesef tartışılamadı.

Bu öneride bulunanlar desinler ki 'imam nikahlı eşler de... ya da birlikte yaşayanlar da aile tanımına girsin'. Hukukta bu değişiklik teklifini buyursun yapsınlar. Bunun yeri o kanun değil. Kadınlarımız tarafından doğru anlaşılırsa haklarını talep edeceği bu kanun, hiçbir tartışmaya ve polemiğe kurban edilmemeli. Bu yasanın getirdiklerini tartışalım ki kadınlarımız neler kazınıyorlar bunu öğrensinler, daha yararlı olur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious