Şiddet gören çocuklar eve taşınıyor

Şiddet gören çocuklar eve taşınıyor.11645
  • Giriş : 18.04.2009 / 18:32:00

Bakıcıların çocuklara uyguladığı şiddet görüntüleriyle gündeme gelen Malatya 0-6 Sevgi Çocuk Yuvasındaki 31 çocuk, ''Sevgi Evleri''ne alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, gazetecilere yaptığı açıklamada, MİAD tarafından yaptırılan ve geçen yıl Haziranda açılan Sevgi Evleri'ne 7-12 Yaş Atatürk Çocuk Yuvasında kalan 70 çocuğun taşındığını ifade etti.

Bu çocuklarda olumlu gelişmeler görülünce, 0-6 yaş grubu çocukların da Sevgi Evlerine taşınmasına karar verdiklerini belirten Konan, şöyle konuştu:

''7-12 yaş grubu çocuklarımızı taşıdığımız zaman evlerin fiziki ortamının bu yaş grubuna uygun olduğunu düşünmüştük. Daha sonra 0-6 yaş grubu çocuklarımızın da ev ortamının sıcaklığını yaşamasını istedik. Bu nedenle de MİAD Sevgi Evleri'ndeki 3 evi bu yaş grubundaki çocukların rahatlıkla barınabileceği uygun ortama dönüştürmemiz gerekti. Buna yönelik de çalışmalarımızı başlattık, çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç haftada bütün çocuklarımızı buraya almış olacağız.''

0-6 yaş grubu çocuklar için evlerde bazı fiziksel düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Murat Konan, dubleks olan evlerin merdivenlerinin kenarlarının plastik doğrama yolu ile kapatıldığını, lavaboların 0-6 yaş grubuna göre düzenlendiğini dile getirdi.

-''ÇOCUKLAR TOPLUMDAN SOYUTLANMAYACAK''-

Murat Konan, MİAD Sevgi Evleri'nin kent merkezinin dışında olmasına karşın, çocukların toplumdan soyutlanmasının söz konusu olmayacağını belirtti.

0-6 Yaş Sevgi Çocuk Yuvasında bulunan 0-2 yaş grubu hariç bütün çocukların kreş imkanından da faydalandığını ifade eden Konan, ''Çocuklarımız servisle her gün kreşe götürülecek. Ayrıca birçok aile de buraya gelerek çocukları ziyaret edebilecek'' dedi.

7-12 yaşındaki çocuklarda Sevgi Evleri'ne geçtikten sonra olumlu değişiklikler yaşandığını belirten Konan, ''Çocukların sosyal ilişkileri, fiziki görünüşleri, psikolojileri değişti. Derslerindeki başarıları da arttı'' diye konuştu.

Bu arada, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği ''Sevgi ile Buluşmak'' adlı proje kapsamında, 8 ilköğretim okulundan 40 öğrenci ve aileleri, MİAD Sevgi Evleri'nde kalan çocukları ziyaret etti.

Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Bulut, ''Sevgi ile Buluşmak'' projesiyle MİAD Sevgi Evleri'nde kalan çocukların toplumla kaynaşmasının, diğer çocukların ve ailelerinin bu çocukların farkına varmasını amaçladıklarını söyledi.

Öğrenciler ve ailelerinin MİAD Sevgi Evleri'nde kalan çocuklarla vakit geçirip eğleneceklerini belirten Bulut, ziyaretleri sürdüreceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*