Şiddet gören kadın boşanmak istiyor

Şiddet gören kadın boşanmak istiyor.8818
  • Giriş : 24.03.2008 / 09:50:00

İstanbul'da 2004 -2007 yılları arasında maddi durumu yetersiz olan 8 bin 574 kadın, adli yardım almak amacıyla İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'ne başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'ne yapılan başvurular arasında birinci sırada boşanma davaları yer aldı. Bu davaların en önemli nedenini ise "şiddet" oluşturuyor.

İstanbul'da 2004 -2007 yılları arasında maddi durumu yetersiz olan 8 bin 574 kadın, adli yardım almak amacıyla İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'ne başvurdu. Başvuru nedenleri arasında birinci sırada yer alan boşanma davalarının en önemli etkenini ise "şiddet" oluşturuyor.

Medeni Kanun başta olmak üzere, temel yasalarda kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, bu konuda kadınlara danışmanlık hizmeti verilmesi, her türlü şiddete maruz kalan kadınlara hukuki yardım sunulması amacıyla kurulan İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'ne 2007 yılında 2 bin 213 kadın başvurdu. 2007 yılı rakamlarına 2004, 2005 ve 2006 yılında adli yardım almak için başvuran kadın sayısı eklendiğinde sayı 8 bini geçiyor.

Hakları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan ve ekonomik durumu yeterli olmayan kadınlar, kendilerine en yakın adli nöbet bürolarına baronun istediği belgelerle başvurarak, adli yardım talep edebiliyor. İstanbul Barosu'nun değerlendirmesi sonucunda başvuru hukuki ve ekonomik açıdan uygunsa çalışmalar başlatılıyor. Baro tüm bu çalışmaları için kadınlardan herhangi bir vekâlet ücreti talep etmiyor, kişi yalnızca dava masraflarını karşılıyor. İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Aydeniz Alisbah Tuskan, kadınların genellikle boşanma davaları yüzünden adli yardım talep ettiklerini belirterek "Başvuruları genellikle ailenin korunması, velayet davaları ve boşanma davaları oluşturuyor. Ama kadınların çoğu bize şiddet yüzünden başvuruyor. Şiddet yüzünden kadınlar boşanma davası açıyor. Nereye, nasıl başvuracağını bilmeyen kadınlara hukuki süreç açısından yardım ediyoruz. Bu başvurularla sorunlar halledilebiliyor" dedi.

'Haklarını bllmiyorlar'

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi savunucusu Nurcan Bingöltekin de 2007 yılında boşanma davalarına ilişkin 1449, nafaka mirasına ilişkin 261, nafaka davalarına ilişkin de 157 başvuru yapıldığını dile getirdi. Bingöltekin, başvurular arasında ailenin korunmasına ilişkin 214 talebin de olduğunu ifade etti. Kadınların büyük çoğunluğunun hakları konusunda bilgi sahibi olmadığını vurgulayan Bingöltekin, baronun "Aile Konutu Şerhi Mağdur Olmanızı Önler" adı altındaki broşür çalışmasına da değinerek "Türkiye de konutların yüzde 90'ı erkekler üzerine kayıtlı. Konutun satışını engellemek için aile konutuna şerh konulur. Bunu da tapu kaydı olmayan eş yapar. Türkiye'de bunu çoğunlukla kadınlar yapıyor. Konutta kendisinin de yaşadığını bu şekilde belgeleyen kadın evin satışına engelleyebildiği gibi, mağdur olma durumunu da ortadan kaldırmış oluyor. Biz, kadınların bu konuda neler yapmaları gerektiğini anlatan bilgilendirme amaçlı broşürler hazırladık" dedi.

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious