Şiddet gören kadın İHD'den yardım istedi

Şiddet gören kadın İHD'den yardım istedi.11835
  • Giriş : 11.06.2009 / 17:46:00

Trabzon'da yaşayan Saliha Ö. (34), bir yıldır ayrı yaşadığı ve boşanma süreci devam eden eşi tarafından sokakta dövülerek yaralandığını iddiasıyla İnsan Hakları Derneğinden (İHD) yardım istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İHD Trabzon Şubesi Başkanı Günal Asım Yolsal ile basın toplantısı düzenleyen Saliha Ö, 15 yıllık eşi M.Ö'nün evliliği boyunca kendisine çeşitli yollarla tacizlerde bulunduğunu ve şiddet uyguladığını öne sürerek, ''Evliliğimizin sadece ilk 8 ayında mutluydum. Geriye kalan yıllar benim için acılarla geçti'' dedi.

Evliliğinden en büyüğü 15, en küçüğü 5 yaşında 2'si kız 4 çocuğu olduğunu ifade eden Saliha Ö, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gördüğüm şiddete dayanamayarak 12 Haziran 2008'de çocuklarımla birlikte evden ayrıldım. Kendime çocuklarımla birlikte yeni bir hayat kurmak istiyordum. Bir ev kiraladım, çeşitli işlerde çalıştım. Şu anda bir doktorun evinde çocuk bakıcılığı yapıyorum. Bundan önceki 3 işimi, eşim nedeniyle kaybettim. İş yerlerime gelerek beni rencide etti.''

Eşinin geri dönmesi için kendisini bu süre içinde birçok kez rahatsız ettiğini savunan Salihö Ö, şunları söyledi:

''En son geçtiğimiz Pazar günü eşim, Şalpazarı ilçesinde yapılan şenliğe 12 yaşındaki çocuğumu alarak gitmişti. Ben de çocuğu almak için yanına gittiğimde beni herkesin önünde gözüme ve burnuma yumruk vurarak darp etti. Ambulansla hastaneye kaldırdılar beni. Eşimi de polis almış, ama serbest bırakmış. Ben bu mağdur halimleyim, o ise sokaklarda gezebiliyor.''

Saliha Ö, son bir yıllık süreçte savcılığa müracaat ettiğini, kendisine dilekçe yazdırıldığını belirterek, ''Bu dilekçeyi polise gönderdiler ama polisten de bir şeyler çıkmadı. Boşanma davamız da sürüyor. Nisan ayında ilk duruşmamız oldu ama eşim nafaka vermek istemediği için karar çıkmadı. Tekrar hakim karşısına çıkacağız'' diye konuştu.

POLİS KAYITLARINA GÖRE ''KASTEN YARALAMA''

Polis kayıtlarına da yansıyan olayda, 7 Haziranda, Şalpazarı'nın Dereli Mahallesi belediye önünde aralarında çıkan tartışmada, M.Ö'nün, Saliha Ö'yü döverek yaraladığı belirtiliyor.

Saliha Ö'nün şikayeti üzerine şüphelinin gözaltına alındığı, evrakın da Cumhuriyet Savcılığına gönderildiği kaydediliyor.

İHD BAŞKANI

İHD Trabzon Şubesi Başkanı Günal Asım Yolsal ise toplumsal ve bireysel sorunları çözmede şiddet seçeneğinin hala Türk toplumunda yerini koruduğunu savunarak, ''Başkalarıyla diyalog kurma ve barış içinde yaşamak gibi kavramlar, yönetenler tarafından özendirilmediği gibi yönetilenler açısından da geleneksel çözüm yolu olarak görülmeye devam ediyor'' diye konuştu.

Daha önceleri önceleri sözlü ve fiili şiddete maruz kalan Saliha Ö'nün, yeni saldırılarla karşı karşıya kalacağı endişesiyle korku içinde yaşam savaşı verdiğini söyleyen Yolsal, adaletin caydırıcı bir kurum olarak işlevini yapmadığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*