Şiddet gören kadınlar korkuyor

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyon Başkanı Nilgün Berk, Bursa'da bu yıl yaklaşık 200 kadının şiddete maruz kalmaktan dolayı kendilerine başvurduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyon Başkanı Nilgün Berk, kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını belirtti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bugün Bursa Barosu'nda basın açıklaması yapan Berk, ülkemizde her 3 kadından 1'inin sadece kadın olduğu için şiddet gördüğünü kaydetti. Bursa'da bu yıl içerisinde yaklaşık 200 kadının şiddete mağruz kaldığı için başvuru yaptığını vurgulayan Berk, "Başvuruda bulunanların hepsi evli kadınlar. Şiddet gören kadınlarımız bu rakamların çok daha üzerinde. Ancak, bayanlarımız yasaları bilmediği ya da eşlerinden korktukları için başvuru yapamıyorlar. Evliliğinin biteceğini düşünüyor. Ayrıldıktan sonra da ne yapapacağını bilemiyor." dedi.

Kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel olmadığının altını çizen Nilgün Berk, "Halkımız şiddeti sadece fiziksel olarak algılıyor. Oysa bayanlarımız ruhsal, psikolojik ve ekonomik şiddete de mağruz kalıyor. Kadınlarımız, cinsel tacize ya da tecavüze uğruyor, töre ve namus adına öldürülüyor" diye konuştu.

Berk, şiddet görmeyen kadınların kendi haklarını bilmediklerine dikkati çekerek, çevresindekilere karşı duyarsızca davrandığını vurguladı.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Berk, şunların yapılması gerektiğini söyledi;

"İlimizde de çok az sayıda bululanan sığınma evleri ve toplum merkezleri sayısı artırılmalı. Emniyet Müdürlükleri'nde Aile İçi Şiddet Birimleri oluşturulmalı. Şiddete yönelik davaların giderlerinden davacılar muaf tutulmalı. Devlet, toplumu eğitecek eğitim politikası yapmalıdır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious