Şiddet içerikli dini oyun tepki çekti

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Tim LaHaye ve Jerry Jenkins'in tüm dünyada 63 milyon adet satan Hristiyan fantezi kitap serisi "Left Behind"dan uyarlanan "Left Behind: Eternal Forces" adlı oyun sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Oyun, kıyamet sonrası New York'unda Hristiyanlık karşıtı "Küresel Toplum Arabulucuları" adlı grupla, Hristiyan ordusunun savaşını konu alıyor. Liberal kökenli Hristiyan İlerleme İttifakı, Anayasayı Savunma Kampı ve Talk2Action gibi gruplar, Wal-Mart'ın da aralarında olduğu marketlere oyunu satmaması çağrısında bulundu. Oyun yapımcılar ise "Left Behind: Eternal Forces"u savunarak oyuna karşı çıkanların "Hristiyan düşmanı" olduklarını iddia etti.

Talk2Action adlı gruptan Frederick Clarkson, "Bu oyun dinler savaşı hakkında. Oyunda kazanmak için ya da Hristiyanlık karşıtlarını öldüreceksiniz ya da onları Hristiyan yapacaksınız. Engizisyon ve haçlı mantığı var. Hz. İsa'nın takipçisi olmayan herkes düşmanınız." dedi. Clarkson, asıl endişesinin bu oyunun Papazlar tarafından tavsiye edilmesi oldğunu söyledi. Clarkson, "Papaz ve gençlik grupları liderleri, bu oyunu bölgelerindeki kişilere tavsiye ediyor." dedi.

Oyun yapan şirketin yöneticilerinden Jeffrey Frichner, oyunun mantığının sivil toplum kuruluşlarının iddia ettiği gibi olmadığını savundu. Frichner, oyunun mantığının "dinini değiştir ya da öl" olmadığını söyledi. Frichner, "Oyundaki Hristiyanlık karşıtlarının mantığı bu. Oyunda sende bu kişilere karşı mücadele ediyorsun." dedi. Frichner, oyunda "din değiştirmek" ya da "Hristiyanlık" gibi bir ifadenin olmadığını belirtti.

Oyunlarla ilgili araştırma ve yorumlara yer veren Gamespy sitesinde yer alan yorumda, oyunun "tartışmalı" içeriği dışında bu oyunu almanın pek manası olduğu belirtiliyor. Yorumda, oyunda Evangelist Hristiyan felsefesinin olduğu da yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious