Şiddet intiharı tetikliyor

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Aile içi şiddet gören kadınların yarıdan fazlası ‘intihar riski yüksek’ gruba giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Şevkat Gökçen Çetiner'in 1 Mart-30 Nisan tarihleri arasında "Aile içi şiddet yaşayan kadınlarda cinsel sorunlar ve intihar olasılığı" konulu doktora tezi için Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı ile Ankara Barosu Kadın Danışma Merkezi’ne başvuran kadınlar arasında yaptığı araştırma, aile içi şiddetin intihar etme olasılığını artırdığını ortaya koydu.

Şiddet yaşayan 60 kadın ile aile içi şiddet yaşamadığını belirten 32 kadın arasında yapılan araştırmada, kadınların gördükleri şiddetin artmasıyla intihar etme olasılığı ve cinsel sorunların arttığı belirlendi.

Şiddetin cinsellikte sıklığı, iletişimi, doyumu, kaçınmayı ve dokunmayı olumsuz yönde etkilediği belirlenen araştırmada, şiddet gören kadınların yüzde 73.3'nün cinsel doyumla ilgili sorun yaşadıklarını da ortaya çıktı.

Şiddetin yaşamı tehdit eden sonuçlarından biri intihar riski taşıması olduğu kaydedilen ve kadınlardan intihar olasılığı düzeylerini ölçmek için ''intihar olasılığı ölçeği'' kullanılan araştırmada, şiddet gören ve görmeyen kadınların intihar olasılığı düzeyleri karşılaştırıldı.

Araştırmada, şiddet yaşayan kadınların yarısından fazlası, yüksek risk grubunda yer alırken, şiddet gören kadınların sadece yüzde 8.3'ünün normal düzeye girdiği belirlendi. Araştırmada, şiddet yaşamayan kadınlardan intihar olasılığı düzeyi yüksek risk grubuna giren olmadığı da ortaya çıktı.

Şiddete karşı neler hissediyorlar?

Araştırmaya göre, şiddet yaşayan kadınların yüzde 8.3'ü şiddet yaşadığında hiçbir şey hissetmiyor, yüzde 28.3'ü kızgınlık, yüzde 48.3'ü üzüntü, yüzde 15'i ise korku yaşıyor.

Şiddet gören kadınların yüzde 76.7'si boşanmayı düşünüyor. Şiddet yaşayan kadınların yüzde 68.3'ü aynı zamanda eşi dışında başka kişilerden de şiddet görüyor.

Şiddet yaşayan kadınların yüzde 5'i okur yazar değil, yüzde 8'i okur yazar, yüzde 28'i ilkokul, yüzde 21'i ortaokul, yüzde 30'u lise, yüzde 6'sı üniversite mezunu. Bu kadınların yüzde 8.3'ü imam nikahlı, yüzde 11.7'si boşanmış veya dul, yüzde 3.3'ü de nikahlı ama eşinden ayrı yaşıyor.

Şiddet mağduru kadınların yüzde 65'i çalışmıyor, çalışan kadınların ise yüzde 23.8'i kazandıkları parayı eşine veriyor, yüzde 42.4'ü eşiyle beraber harcıyor, yüzde 23.8'i parayı kendi kullanıyor.

Şiddet gören kadınların yüzde 53'ü anlaşarak, yüzde 47'si ise görücü usulüyle evli. Bu kadınların yüzde 3'ünün eski eşlerinden de şiddet görmüş olduğu için ayrıldığı da dikkat çekti.

Şiddet yaşayan kadınların yüzde 9.8'i eşlerinin aynı anda başka bir kadınla evli olduğu, yani kuma sorunu yaşadığı da ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious