'Şiddet olmadan da yaratıcı olunabilir'

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Şiddet içeren televizyon programlarına reklam verilmemesi konusuna RTÜK'ün ardından bir destek de Reklamcılar Derneği'nden geldi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reklamverenler Derneği (RVD) Başkanı Hakan Uyanık'ın "şiddet içerikli dizilerden sonra haber bültenlerine de gerekiyorsa en son aşamada reklam vermekten vazgeçecekleri" yönündeki açıklamasına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) ardından reklamcı cephesinden de destek geldi. Reklamcılar Derneği Üyesi ve Piramit Ajans Başkanı Metin Aroyo, "Yürekten destekliyorum. Şiddet olmadan da yaratıcı olunur, ürün satılır" dedi.

'Bağırma çağırma bitsin'
Şiddet içeren televizyon programlarına reklam verilmemesinin reklam ajanslarının tek başına uygulayabileceği bir karar olmadığını vurgulayan Aroyo, "Reklamverenin bu konuda adım atması bizim için önemli. Ben reklamcıların topluma karşı bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. Aroyo şöyle devam etti:

"Şiddet olmadan da yaratıcı olunuyor, ürün satılabiliyor. Toplumun geneline yansıyan agresiflik ve yüksek seslilik, reklamlarımıza da yansımaya başladı. Türk dilini kullanmaktan toplumun değerlerini yukarı çekecek unsurları bulundurmaya kadar biz reklamcıların bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Reklamverenler de bu tavır içinde olursa, bence toplumdaki yüksek sesli, bağıran çağıran agresif üslup da zamanla kalkacaktır."

Ülker: Gerekli önlemi alıyoruz
Ülker Grubu'nun ticari reklam ve ilanlara ilişkin uluslararası kabul gören ilkelere göre hareket ettiği bildirildi. Ülker kurumsal iletişim yetkilileri konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Milletlerarası Ticaret Odası'nın (ICC) belirlemiş olduğu ticari reklam ve ilanlara ilişkin ilkeler vardır. Bu ilkeler tüm dünyada kabul görmüş, ticari kuruluşlar tarafından dikkate alınan ilkelerdir. Ülker Grubu da bu ilkeler çerçevesinde yazılı ve görsel medyaya ilan ve reklam veriyor. Reklam mecrası olarak kullanılacak herhangi bir TV programı da bu ilkelerle örtüşmüyorsa o programa ilan verilmiyor. Ayrıca tüketici bilgilendirme hattımız mevcut."

Doğuş Otomotiv: Duyarlıyız
Volkswagen, Audi, Skoda ve Porsche gibi markaları bünyesinde barındıran Doğuş Otomotiv Genel Sekreteri Deniz Güven, şiddet içerikli televizyon programlarına reklam verilmemesi konusunda Doğuş Otomotiv'in büyük duyarlılık içinde olduğunu belirterek, "Doğuş Otomotiv olarak biz, bu tür programlarda zaten seçici ve dikkatli davranıyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz" dedi. Reklamverenler Derneği (RVD) yönetim kurulunda yer aldıklarını hatırlatan Güven, şiddet içerikli programlara reklam verilmemesi konusunu tartışmaya açan RVD Başkanı Hakan Uyanık'la aynı görüşleri paylaştıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious