Şiddet uygulayan İtalyan polisine ceza!

Şiddet uygulayan İtalyan polisine ceza!.28351
  • Giriş : 15.07.2008 / 08:32:00

2001'deki G-8 zirvesi'nde göstericilere şiddet uygulayan 15 İtalyan polise hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'da bir mahkeme, 2001'de Cenova kentindeki G-8 zirvesini protesto eden küreselleşme karşıtlarına kötü muamele eden 15 polisi suçlu buldu.

Cenova'da önde gelen sekiz sanayileşmiş ülkenin liderlerini bir araya getiren zirveyi protesto edenlerle polis arasında çatışmalar çıkmıştı. Göstericiler 2005'te açılan davada, polisin kendilerine şiddet uyguladığını, çırılçıplak soyularak arandıklarını söylemişti.

Savcılık da göstericilerin işkence gördüğünü savundu. Sonunda 15 görevli hapis cezalarına çarptırılırken 30 davalı suçsuz bulundu.

Cenova'daki zirve G-8 tarihinin en şiddetli eylemlerine sahne olmuştu. Göstericilerle polis arasındaki çatışmalarda bir eylemci ölmüş yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Polis, zirve sırasında göstericilere karşı planlı bir şekilde şiddet uygulamakla suçlanıyordu.

Gözaltına alınanlar arasında İtalya, İngiltere, Almanya, Fransa, Polonya ve İrlanda vatandaşı küreselleşme karşıtları vardı. İtalyan hükümetinin gözaltındayken polisin şiddetine hedef olan kişilere milyonlarca dolar tazminat ödemek zorunda kalacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*