'Şiddet'e karşı seferberlik

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Türkiye, kadına yönelik şiddetle mücadelede örnek ülke olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’yla birlikte yürüttüğü "kadına yönelik şiddete son" kampanyasının kapsamı genişletiliyor. Kampanya, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği'nin web sitesinde çok yakın bir zamanda 'örnek kampanya' olarak sunulacak. Kadına yönelik şiddeti sona erdirme konusunda kararlı olan AK Parti Hükümeti, bu konuda ulusal eylem planı hazırlamak için düğmeye bastı. Bir yandan 25 Kasım'da "kadına yönelik şiddete son mücadele günü" olarak belirlenirken, 27 Kasım 2006’da kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yeni bir kampanya başlatılacak, 2007-20013 yıllarını kapsayacak bir eylem planı ve deklarasyon hazırlanacak. İşte Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için önümüzdeki günlerde hayata geçirelecek projeler ve kampanyalar:

CİNSİYET EŞİTLİĞİ PROJESİ:

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında yaygınlaştıracak, aile içi şiddetin sona erdirilmesine dair kapasitelerinin güçlendirilmesi projesi hayata geçirilecek.

KURULTAY:

Görme özürlü kadınların sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerinin tartışılması amacıyla Görme Özürlü Kadınlar Kurultayı düzenlenecek.

İSTİHDAM:

İstihdam alanında kadınların güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirler ve politikaların gözden geçirilmesi amacıyla kadın istihdam politikalarının tespiti konulu çalıştay düzenlenecek.

ŞİDDETİ İZLEME KOMİTESİ:

Temmuz’da çıkarılan genelge doğrultusunda kadına yönelik şiddeti İzleme Komitesi'nin kurulması çalışmaları tamamlanacak.

MEHMETÇİĞE DERS:

Başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere 600 garnizonda kadına yönelik şiddetin kınandığı afişler asıldı, eğitim materyalleriyle dersler veriliyor.

DİYANET BİLGİLENDİRECEK:

Diyanet İşleri Başkanlığı, kadına yönelik şiddettin dinen uygun olmadığına ilişkin hutbeler okutacak, bilgilendirme yapacak.

BİLBOARDLAR:

19 Kasım’dan itibaren büyük kentleri başta olmak üzere, bilboardlarda kadına yönelik şiddet konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.

BAŞBAKAN FİLMDE:

25 Kasım'da, başta Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Nimmet Çubukçu ve Diyanet İşleri Başkanı'nın oynadığı kadına yönelik şiddetin kınandığı spot filmler ekranlara gelmeye başlayacak.

RAKAMLAR ÇIKARILIYOR:

Kadına yönelik şiddetin rakamları, verileri, bir alan araştırması ile ortaya çıkarılacak

HİÇBİR TÖRE ŞİDDETİN MAZERETİ OLAMA

Kadına yönelik şiddete son verilmesine dair kampanyaya Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan büyük destek veriyor. Emine Erdoğan önceki gün Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı'nın ev sahipliğinde düzenlenen ''Aile İçi Şiddet'' konulu arama konferansına katıldı. ''Hiçbir töre, hiçbir gelenek, hiçbir ahlak anlayışı şiddetin mazereti olamaz, olmamalıdır'' diyen Emine Erdoğan, şiddeti ''günümüzün en önemli toplumsal ve insani sorunlarından biri'' olarak tanımlayarak, şiddetin kültürel kökleri üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious