Şiddetin doğallaştığı polisiye: Grotesk

Şiddetin doğallaştığı polisiye: Grotesk.16973
  • Giriş : 22.04.2009 / 16:38:00

Kirino, Türkçeye çevrilen ilk romanı Çıkış’la Japonya’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Naoki Ödülü’nü kazanan önemli bir yazar. Grotesk, Natsuo Kirino’nun Türkçeye çevrilen ikinci romanı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Suç kurgusunu toplumsal hayatın gerçeklerinden, şiddeti gündelik hayatın akışı içinden çıkaran bir polisiye gerilim romanı okumak istiyorsanız, Japon kadın yazar Netsuo Kirino'yu okumanızı öneriyorum.

Kirino, Türkçeye çevrilen ilk romanı Çıkış'la Japonya'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Naoki Ödülü'nü kazanan önemli bir yazar. Grotesk, Natsuo Kirino'nun Türkçeye çevrilen ikinci romanı.

Kardeşi öldürülen bir kadının ağzından, öldürülen kadınlardan birinin günlükleri ve katilin sorgusu sırasında verdiği ifadeler eşliğinde aktarılan hikâye, Tokyo kentinde bir yıl arayla, aynı şekilde öldürülmüş iki kadının cinayetini işliyor. Kadınların ikisi de bedenlerini satmaktadır. Anlatıcı, küçüklüğünden beri İsviçreli annesine benzer güzelliği ile dikkat çeken Yuriko'nun, Japon babasına benzeyen ve kardeşini ömrü boyunca kıskanan silik ablası. Böylelikle cinayetin yanı sıra kıskançlık da katılıyor hikâyeye. Sonra Japon toplumunun erkek egemen kültüründen beslenen takıntıları; cinsellik, güç, sahip olma ve iktidar tutkusu...

Kirino, Çıkış'ta olduğu gibi, Grotesk'te de geleneklerin katı kurallarıyla kapitalizmin acımasız çarkları arasında sıkışmış Japon insanının -özellikle de kadınların- romanın her bir yanına sinen mutsuzluğunu öylesine çarpıcı kesitlerle sunmuş ki Kirino, şiddet doğallaşıvermiş. Gerilim ve polisiye unsurları yanyana getirirken türün kalıplarını kırarark hikâyesini sert bir toplumsal eleştiriye yöneltiyor. Suç kurgusuna yüklenmiş toğlumsal eleştirinin yanı sıra, Kirno'nun Japon kadınlarının sorunlarını çarpıcı hikâyelerle dillendirdiği romanlarında radikal bir feminist bakış çarpacak gözünüze. İster ilkinden başlatyın ister ikincisinden, ama mutlaka okuyun Kirino'yu. Kapitalizmin ezici çarklarında hayatın ne denli grotesk bir şekil aldığını göreceksiniz.

A. ÖMER TÜRKEŞ (Radikal Kitap)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*