Şiddetin panzehiri sevgi

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Eğitimciler Birliği Sendikası Adana Şube Başkanı Mehmet Pala, okullardaki şiddetin önüne geçilmesi için çağrı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen ) Adana Şube Başkanı Mehmet Pala, bu eğitim ve öğretim yılını sevgi yılı ilan ederek okullardaki şiddetin önüne geçilmesi için çağrı yaptı.

Pala, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında okulda şiddetin geride kalmış olması temennisinde bulunarak, bu yılı sevgi yılı ilan ederek, okul, öğrenci ve veli üçgeni içinde sevgi bağı kurulmasını önerdi.

Şiddetin panzehirinin sevgi olduğunu belirten Pala, "Unutmayalım ki çocuğu sevgi büyütür. Okuldan sıkılan çocuğun temel sorunu aslında sevgisizlik. Öğrencilerin öğretmenler başta olmak üzere, büyüklere olan sevgi ve saygılarını göstermeleri, büyüklerin de aynı şekilde bıkkınlık hissi içinde ve şefkatsiz ortamda ders vermeye zorlanmaları, eğitimin içini boşaltıyor. Bu yüzden eğitim ortamı içinde sevgi ve saygı duygularının yeniden yükselişini sağlayıcı tedbirler almalıyız. Sevgi ve huzur ortamının oluşumunda, temel manevi değerlerimizin doğru örneklerle, davranışlar düzeyinde sunulmasının önemi göz ardı edilmemeli." diye konuştu. Eğitime hazırlık ödeneğinin bir maaş tutarında olmasını savunan Pala, eğitime daha çok bütçe ayrılmasını, öğretmen maaşlarında bölgelere göre düzenlemeler yapılmasını istedi. Pala, Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) bir kanayan yara olarak devam ettiğini, meslek lisesi sayısının arttırılmamasını, memurların grev ve toplu sözleşme haklarının verilmesini gerektiğini de savunarak, "Okullarda teknoloji sınıflarının kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz, ancak bilgisayar öğretmenlerinin okullara atanmamasının eksiklik olduğuna dikkat çekiyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious