Şiddetli fırtına yurdun batısını vurdu

Şiddetli fırtına yurdun batısını vurdu.14356
  • Giriş : 23.01.2009 / 12:09:00

Şiddetli fırtına, Ege ve Akdeniz kıyılarında, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Muğla hastanenin çatısı çöktü. 3 hasta, çatının altında kaldı. Datça'da okullar tatil edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muğla'da, şiddetli fırtına nedeniyle Muğla Devlet Hastanesinin çatısı çöktü. Hastaneye tedavi için gelen 3 kişi, çöken çatının parçalarının altında kalarak yaralandı.

Muğla'da sabah saatlerinde başlayan ve aralıksız devam eden şiddetli fırtına, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Saatteki hızı 70 kilometreye ulaşan fırtına sonucu Muğla Devlet Hastanesinin Acil Servis kısmının çatısı çöktü.

Hastaneye gelen Rahime Oktay, Sevlan Pehlivan ve soyadı öğrenilemeyen Mutlu adlı kişi, çöken çatının parçaları altında kalarak yaralandı. Yaralılara ilk müdahale Muğla Devlet Hastanesi Acil Servisinde yapıldı.

Olayın ardından bölgeye gelen Sivil Savunma, Muğla Belediyesi ve itfaiye ekipleri, hastane çevresindeki çok sayıda aracı çekici ile uzaklaştırarak vatandaşların bölgeye girmesine izin vermedi.

Hastaneye gelerek yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi alan Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, şiddetli fırtına nedeniyle itfaiye ve zabıta ekiplerini teyakkuza geçirdiklerini belirterek, ''Aldığımız bilgilere göre, fırtına nedeniyle kent merkezinde devrilen ağaçlar var. Pazar Camisi minaresi zarar görmüş. Ekiplerimizin kent merkezinde hasar tespit çalışması sürüyor'' dedi.

Bu arada, fırtına nedeniyle kentin bazı bölümlerine elektrik verilmediği öğrenildi.

DATÇA'DA OKULLAR SAATTEKİ HIZI 110 KİLOMETREYE ULAŞAN FIRTINA NEDENİYLE TATİL EDİLDİ

Muğla'nın Datça ilçesinde, fırtına nedeniyle okulların tatil edildiği bildirildi.

Datça Kaymakamı Mustafa Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede dün geceden bu yana etkili olan fırtınanın saatteki hızının 110 kilometreye ulaştığını belirterek, ''Bu nedenle okulların tatil edilmesine karar verildi'' dedi.

İlçede, fırtınanın hasara neden olduğu öğrenildi.

DENİZLİ'DE GECE SAATLERİNDE BAŞLAYAN KUVVETLİ RÜZGAR, BİRÇOK İŞ YERİNDE MADDİ HASARA NEDEN OLDU

Denizli'de dün gece saatlerinde başlayan kuvvetli rüzgar, bir çok işyerinde maddi hasara sebep oldu.

Denizli'nin birçok semtinde etkili olan şiddetli rüzgar, iş yerlerindeki afiş ve reklam panolarını yerinden söktü. Bayramyeri Meydanı'nda dev reklam panosu, rüzgarın etkisiyle devrildi. Denizli İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından indirilen reklam panosu maddi hasara yol açarken, şans eseri herhangi bir yaralanma olayı meydana gelmedi.

Meteoroloji yetkilileri, kentte lodosun bugün ve yarın da etkili olacağını belirterek, vatandaşların dikkatli davranmasını istedi.

Pazar gününe kadar devam etmesi beklenen lodosun hızının, zaman zaman saatte 60-70 kilometreye çıktığı bildirildi.

-BODRUM VE KUŞADASI'NDA ŞİDDETLİ FIRTINA

Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, rüzgar, denizde saatte 100, karada ise saatte 60 kilometre hızla esiyor. Son 15 saatte metrekareye 11 kilogram yağış düştüğünü belirten yetkililer, fırtınanın akşam saatlerinde etkisini kaybedeceğini, günlük yaşamın normale döneceğini bildirdi.

-BİR TEKNE KARAYA VURDU, 2 OTOMOBİL ZARAR GÖRDÜ-
Bu arada, fırtına nedeniyle Bodrum'da, Nursena Bodrum adlı tekne Kumbahçe sahilinde karaya oturdu. Tekne sahipleri Kumbahçe'ye gelerek teknenin kurtarılması için çalışma başlattı. Bazı küçük balıkçı tekneleri ise batma tehlikesi geçirdi.

Bodrum küçük sanayi sitesinde bir oto tamir dükkanının arka bölümünde bulunan duvarının devrilmesi sonucu 2 otomobil ve bir ağacın devrilmesi sonucu da bir motosiklet zarar gördü. Bodrum Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan reklam ve bilgilendirme tabelalarınından bazıları da fırtına nedeniyle bulundukları yerden uçtu. Bazı ev ve iş yerlerinin de çatısı zarar gördü.

Öte yandan, Bodrum Kumbahçe ve Paşatarlası sahilindeki restoranların balkonları da denizden gelen serpintiler nedeniyle su aldı. İşletme sahipleri, restoranların balkonlarını temizleyip, rüzgar nedeniyle devrilen masa ve sandalyelerini içeri aldılar. Bodrum ve bazı beldelerde zaman zaman elektrik kesintileri yaşandığı bildirildi.

-KUŞADASI'NDA ETKİLİ OLAN LODOS-

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde gece başlayan şiddetli lodos nedeniyle bazı ev ve iş yerleri zarar gördü, ağaçlar devrildi.

Lodosun etkisi altındaki ilçede, açık denizde balık avında bulunan gırgır ve trol tekneleri, barınaklara yanaşmakta zorlandı. Tekneler, Kuşadası Limanı ve Marinası'na sığındı.

Bu arada, iş yerlerinin tabelaları uçtu, ağaçlar devrildi ve bazı evlerin çatılarında tahribat meydana geldi.

Ayrıca devrilen ağaçlar, elektrik kablolarına zarar verdi. Bu nedenle bazı bölgelerde elektrik kesintileri uygulandı.

Kuşadası Belediyesi yetkilileri, şiddetli lodosun etkisiyle ilçe merkezindeki yollara devrilen ağaçların ve uçan tabelaların kaldırıldığını, çalışmaların halen sürdüğünü belirttiler.

TEDAŞ yetkilileri ise kablo onarım çalışmalarına devam ettiklerini bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*