Şiddetli soğuk kapıda

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Sibirya soğukları geliyor, sıcaklık 7 derece düşecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye genelinde kuraklık endişesine yol açan ılık hava, bayram öncesinde yerini kar ve yağmura bırakıyor. Bugünden itibaren sıcaklık ülke genelinde ortalama 7 derece düşecek.

Karadeniz başta olmak üzere Türkiye'nin büyük bölümü kar altında kalacak. Soğuk hava yarın etkisini daha da artıracak. Sıcaklığın yarın ülke genelinde sıfırın altına düşmesi bekleniyor. Karayollarında kapanma ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyaran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, soğuk havanın narenciye ve sera üreticilerini de olumsuz etkileyeceğini belirtti. Dün Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve Akdeniz'de görülen poyraz fırtınası bugün ve yarın da devam edecek. Poyraz fırtınası ile birlikte kar yağışının olacağı, etkili kar yağışı beklenen yerlerde şehir merkezlerinde kar kalınlığının 20-25 santimetreyi bulmasının beklendiği bildirildi.

Meteorolojik verilere göre; dün akşamdan itibaren Marmara'nın doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olan kar yağışı bugün ve yarın da devam edecek. Bununla birlikte soğuk hava tüm yurdu etkisi altına alacak. Dün Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve Akdeniz'de görülen poyraz fırtınası bugün ve yarın da devam edecek. Poyraz fırtınası ile birlikte kar yağışının olacağı, etkili kar yağışı beklenen yerlerde şehir merkezlerinde kar kalınlığının 20-25 santimetre, yüksek kesimler ve kırsal arazide ise 35-40 santimetre olmasının beklendiği bildirildi. Soğuk hava nedeniyle, hava sıcaklığının iç kesimlerde gündüz sıfır ila sıfırın altında 3, gece ise sıfırın altında 10-14 derece, kıyı kesimlerinde gündüz sıfır ila 3, gece sıfırın altında 2-4 derece olmasının beklendiği kaydedildi. Bugün ve yarın Marmara Bölgesi'nde sıcaklık 5 derecenin altına inecek. İç Anadolu'da görülecek kuvvetli rüzgârların etkisiyle kar yağışı bekleniyor. Ege Bölgesi'nde ise bugün sıcaklık bölge genelinde 5 derecenin altında hissedilecek. Akdeniz Bölgesi'nde ve Güneydoğu Anadolu'da soğuk havalar etkisini gösterecek. Bugün Doğu Anadolu'da kar yağışı etkisini artıracak. Karadeniz'de de kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Kalp hastalarına rüzgar uyarısı

Rüzgâra karşı yürümenin, kalp hastalarını en az yokuş ya da merdiven çıkmak kadar yorduğu bildirildi. Mersin Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Dikmengil, kalp-damar hastalıklarının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığını kaydetti. Kalp rahatsızlığı bulunanlara, rüzgâra karşı yürümekten kaçınmalarını ve böyle havalarda gerekmedikçe evden çıkmamalarını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious