Side TUDER'in hijyen konferanslarına büyük ilgi

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği'nin (Side TUDER) hijyen denetleme ve danışmanlık firması ISIS'le beraber organize ettiği Gıda Güvenliği Haftası çerçevesinde düzenlenen seminerler turistik işletmeler tarafından büyük ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yıl ilk defa yapılan ve her yıl düzenlenmesi planlanan hafta çerçevesinde, Çolaklı'da Kamelya World Selin, Kumköy'de Miramare Queen, Sorgun'da Club Voyage Sorgun Select ve Kızılağaç'ta Sunrise Resort Hotel'de çalışanlara ve Side Öğretmenevi'nde restaurant ve bar personeline yönelik "Güvenli ve Hijyenik Gıda Üretimi" konulu seminerler verildi. Toplam 600 turistik işletme personelinin katıldığı ve ücretsiz olan seminerlere gelenlere birer katılım belgesi verildi. Ayrıca Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İlçe Müdürlüğü de Sunrise Resort Hotel'de 5179 sayılı Gıda Kanunu ile otellerde aranan asgari teknik ve hijyenik koşullar konularında bilgilendirme konferansı verdi.

Side TUDER Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Haydar Barut, turistik işletmelerde gıda güvenliği ve hijyeni, üretim, saklama ve sunum süreçlerinde büyük önem taşıdığını söyledi. Bu konudaki hata ve eksiklikler telafi edilmesi güç sorunların yaşanmasına neden olabileceğini aktaran Barut, "Sezon öncesinde iyi bir hazırlık çalışması vasıtasıyla hijyenle ilgili oluşabilecek sorunları en aza indirgemek için bölgemizdeki otel, pansiyon ve restoranların personeline yönelik bu eğitim programını düzenledik. Profesyonel düzeydeki bir program içeren seminerlerimiz büyük ilgi gördü ve 600 turistik işletme personeli seminerlere katıldı. Otellerden gelen yoğun talepler nedeniyle önemizdeki günlerde seminerleri tekrar yapmaya karar verdik." dedi.

Seminerlerde otel ve restoranların personeline temel ve kişisel hijyen, üretimde gıda güvenliğinin sağlanmasının koşulları ve uygulamaları ve HACCP ile ilgili konularda bilgiler verildiğini belirten Uluslararası Hijyen Denetleme Servisi ISIS'in Akdeniz Bölge Müdürü Ahmet Akçacıoğlu, firmalarının gıda güvenliği ve hijyen konusunda Avrupa'nın en büyük denetleme ve danışmanlık kuruluşu olduğunu belirtti. Akçacıoğlu, "ISIS olarak hijyen konusunda başarıya ulaşmanın yolunun öncelikle ilgili personelin iyi eğitilmesinden geçtiğine inanıyoruz. Bu nedenle Side TUDER'le birlikte bölgemizde bu seminerleri gerçekleştirdik. Seminerlerimiz bu yoğun ilgiyi gösteren turistik işletme personeline teşekkür ederim." dedi. Önümüzdeki günlerde tekrar yapılacak olan seminerler için Side TUDER'den bilgi alınabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious