"Sidr Kasırgası" yoksul kent Bangladeş' i harab etti

  • Giriş : 20.11.2007 / 09:55:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 10:08:09

Dünyanın en yoksul ülkelerinden Bangladeş’i vuran Kasırgadan, şu ana kadar 3 bin kişinin cesedi çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası bir yardım kuruluşuna göre ölü sayısı 15 bini bulabilir. Kasırganın yerle bir ettiği Bengal Körfezi kıyılarında 7 milyon kişi de evsiz kaldı. Kasırganın yıkımından çocukların ağaçlara bağlanarak kurtarıldığı belirtildi.

Bangladeş Kızılay Cemiyeti, kasırga felaketinden şu ana kadar 3 bin cesedin çıkarıldığını, ölü sayısının 10 bini bulabileceğini bildirdi. "Save the Children" adlı uluslararası yardım kuruluşu ise bu rakamın 15 bine çıkabileceğini belirtti. Sidr kasırgasının en kötü vurduğu bölgelerde evlerin yüzde 90’ı, pirinç tarlalarının ve değerli karides çiftliklerinin yüzde 95’i yok oldu. Yetkililer, her yıl seller ve fırtınalarla boğuşan ülkede, 20 yıldan beri bu kadar büyük felaket görmediklerini söylüyorlar.

DÜNYADAN YARDIMLAR

Saatte 160 km hızla esen rüzgár, 10 metreyi bulan dev dalgalar, çoğu bambu ve tenekeden yapılma on binlerce evi yerle bir etti. Son olarak 1991’de, benzer bir kasırga sonucu 143 bin kişi ölmüştü. Bu felaketten alınan dersler, bu kez daha ağır bir can kaybını engelledi. Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Bangladeş’e 100 milyon dolar para, ayrıca yüklü miktarda gıda ve ilaç yardımı yapacaklarını açıkladı. İngiltere 5 milyon dolar, ABD ve AB de 2’şer milyon dolar mali yardım taahhüdünde bulundu.

BİR ANNENİN ÇIRPINIŞI

Küçük bir adada yaşayan Zabbar Mia, kasırga yaklaşırken, hiç kurtuluş şansı olmadığı için iki küçük kuzenini bir palmiye ağacına bağlayarak kurtardı. 13 yaşındaki Riaz ve 5 yaşındaki Sumon’un hayatları, Mia’nın hızlı düşünerek karar vermesi sayesinde kurtuldu. Adada yaşayan 70 kadar çocuğun geri kalanı ise, Bengal Körfezi’nde 6 metre yüksekliğindeki dalgalarda öldü ya da kayboldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious