Siemens Gebze'de fabrika kuracak

Siemens Gebze'de fabrika kuracak.5989
  • Giriş : 21.03.2008 / 13:48:00

Dünyanın önde gelen üreticisi, Türkiye'de 4 yılda 1 milyar euroluk yatırım yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın önde gelen elektrik enerjisi ve elektronik ekipman üreticisi Alman Siemens'in Türkiye biriminin Genel Müdürü Hüseyin Gelis, firmanın önümüzdeki 4 yılda Türkiye'ye 1 milyar euro yatırım yapacağını ve bu kapsamda Gebze'de yaklaşık 200 milyon euroluk yeni bir fabrika kurmayı planladıklarını söyledi.

Siemens Sanayi ve Ticaret AŞ'de genel müdür olarak Ekim'de göreve başlayan Gelis gazetecilerle dün akşam düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye'de organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme için de "üretim yapan veya Ar-Ge faaliyetinde bulunan firmalardan" satın almalar yapabileceklerini sözlerine ekledi.

"Biz 2007'de Türkiye'de 2.5 milyar euro ciro elde ettik. 2010'daki hedefimiz 4 milyar euroluk bir büyüklüğe ulaşmak. Kendi fabrika yatırımlarımızın yanı sıra diğer inorganik büyüme, satın alma gibi olanakları da düşünüyoruz" diyen Gelis, "Yapmayı planladığımız yatırımlarımızın yaklaşık yüzde 45'i, Türkiye'deki 3 ana faaliyet alanımız olan enerji, endüstriyel sistemler ve tıbbi tanı cihazlarından, enerjiye ayrılacak" dedi.

Gelis, dünyadaki finansal durumun ve Türkiye'deki politik gerilimin yatırım kararlarına ne kadar etkisi olduğu konusundaki bir soruya "Biz Siemens için Avrupa'da yatırım yapılması gereken 3 ülkeden biri olarak Türkiye'yi belirledik, Türkiye'deki büyüme potansiyeline inanıyoruz" dedi.

Gelis, Gebze'de planlanan ve ilk aşamada enerji dağıtım ve üretim ile orta düzey gerilim ekipmanları üretecek olan yeni fabrikanın ikinci aşamada ise otomasyon ekipmanları üretmeye başlayacağını belirterek, "Buraya 3 yılda toplam yaklaşık 200 milyon euroluk yatırım yapacağız. Burada ayrıca kendi enerjimizi de üretmeyi planlıyoruz. Bu tesis, Türkiye'deki en 'yeşil', çevreci değerleri öne çıkaran tesis olacak. Yağmur suyu bile kullanılacak" dedi.

ENERJİDE YAPILMASI GEREKENLER

Gelis, Türkiye'nin enerji planlamasını kısa, orta ve uzun vadede ayrı yaklaşımlarla çözmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'de enerji darboğazı 2009'da gelecek deniyor ve herkes yeni santral yapılması gerektiğini söylüyor. Ancak kısa vadede yapılması gereken şey enerji verimliliğini sağlamak, bu konuda eğitim ve tasarruftur. Biz Siemens Türkiye olarak kendi içimizde ampulleri verimli olanlarla değiştirme, bina yalıtımı gibi adımlarla gelecek 5 yılda yüzde 25'lik bir enerji tasarrufu hedefledik. Bu, tüm Türkiye'de yapılmalı" dedi.

Gelis, orta vadede ise mevcut elektrik santrallerinin rehabilite edilmesi gerektiğini belirterek, "Biz bu konuyu Enerji Bakanı Hilmi Güler ile de konuştuk. Bir çalışma yapıyoruz kendi içimizde. Bu çalışmada Türkiye'deki santralleri, santral bazında tek tek inceliyoruz ve ne tür verimlilik artırıcı işlemler yapılması gerektiğini belirlemeye çalışıyoruz. Bu çalışmayı gelecek ay sonuçlandıracağız" dedi.

Uzun vadede ise nükleer de dahil yeni santral projelerinin düşünülmesini gerektiğini belirten Gelis, rehabilitasyonun hem devlet hem de özel sektörün işbirliği ile gerçekleştirilebileceğini belirtti ve "Bu yapılırsa yüzde 20-30 oranında üretim artışı sağlanabilir" dedi.

Rüzgar santralleri için de türbin ve diğer ekipmanlarının tedarikçisi olduklarını hatırlatan Gelis, "Şu anda bu ekipmanlarda bizde 2 yıllık bir bekleme süresi var. Türkiye'de 200'ü araştırma-geliştirme bölümünde çalışan toplam 6,000 Siemens çalışanı, İspanya, İtalya ve Türkiye'yi 2008 ve 2009'da rüzgar yatırımları için hedef ülke seçti" dedi.

ULAŞTIRMA VE SAĞLIK SEKTÖRÜNE İLGİ YÜKSEK

Siemens Türkiye'nin, Sabancı Holding ve Koç Holding'in enerji gruplarıyla da projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Gelis, Türkiye'de enerjinin yanı sıra raylı sistemler, aydınlatma ve otomasyon gibi endüstriyel ürünler alanına ek olarak tıbbi cihazlar sektöründe de büyümek istediklerini ve bu açıdan ulaştırma ve sağlık sektöründeki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

"Acıbadem grubu ile 42 milyon euroluk bir projemiz var. Biz bu alandaki her gelişmeyi takip ediyoruz" diyen Gelis, sosyal güvenlik reformunun özel hastanelerin faaliyetlerini engelleyici hükümleri olabileceğinin farkında olduklarını belirtti.

Gelis, Siemens'in Türkiye'deki şirketini halka açma fikrine kapalı olmadıklarını ancak bu konuda şu anda herhangi bir çalışma olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious