Şifa doğada gizli

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Sedefi saf bitki özleri ile tedavi etmek mümkün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sedef, bir deri hastalığı ama sebebi tam olarak bilinmiyor. Kadınlarda erkeklere göre biraz daha fazla görülen bir hastalık olan sedefin bazı araştırmaların sonucu, bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğuna işaret ediyor.

Deri hücrelerinin büyümesinin hızlanması ile cilt başkalaşıyor, bunun sonucunda deride kabarık, kırmızı ya da beyazımsı yaralar oluşuyor. Sedef yaraları çok şekiller alabiliyor ve görüntü olarak bazı hastalarda moral bozucu bir faktöre dönüşebiliyor. Her insanda farklı oluşumu var sedefin; Kiminin derisinde daire veya oval şekilde, kenarları sınırlı kabarıklar, kiminde ise gümüşi veya beyaz renkte pullanmalar görülüyor. Ya da deride oluşan plaklar birleşerek, “harita gibi” geniş yaralar meydana getiriyor.

Şifa için natürel çözüm

Çözüm olarak herkes farklı arayışlarda bulunuyor ancak son yıllarda doğal bitkilere ilginin artmasıyla sedef hastalığı için de formüller bulunmaya başladı. Klasik yöntemlerle sedef hastalığına çare uman insanların, ikinci adresi şifalı bitkiler oluyor. Bugüne kadar çok sayıda sedef hastası, bu doğal alanda deva aradı. Doğal yöntemlerle şifa arayanların sayısı Türkiye’de de oldukça fazla. 15 yıldır doğal şifayla ilgilenen, üzerinde araştırmalar yapan Tarkan Güveloğlu da, sedef ile ilgili doğal çözümlerden söz ediyor.

‘Doğaya inanın’

Bitki özleri kullanarak bazı hastalıkların alt edilmesinde başarı sağladığını kaydeden uzman, “doğaya inanın” diyor. “Önemli rahatsızlıkların tedavisinde bile bazı bitki özleri iyileşme sürecini hızlandırıyor” diye konuşan Güveloğlu, sedef için umutsuz olmamak gerektiğini söylüyor. Tabiatın, kendisinden çözüm bekleyenleri yalnız bırakmadığını vurguluyor. 4 aylık bir süreçten sonra, sedef hastalığı ile baş etmede çok iyi sonuçlar alındığını kaydediyor. Herbalist Güveloğlu, tabiatın sağlık veren bazı ürünlerinden daha iyi sonuç alabilmek için önerilerde bulunarak aşırı derecede alkol ve sigara kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Deri hücrelerindeki farklılık

Hastalık, genellikle dizde, dirsekte, kuyruk sokumunda, ayak tabanında, tırnaklarda ve avuç içi gibi bölgelerde görülebiliyor. Bazen de bunların dışında bedenin herhangi bir yerinde oluşabiliyor. Normal hücreler 28-30 günlük süreçte olgunlaşıp, deriden pul pul dökülürken, sedef hastalığında deri hücreleri 3-4 günde bir olgunlaşıyor. Sedef renginde kuru pulcuklar şeklinde de belirebiliyor. Kaşınınca bu pulcuklar dökülüyor ve deride parlak, kırmızı plaklar meydana getiriyor. Uzman Güveloğlu, tedavisinde kullanılmasını önerdiği 6 adet bitki özünün şifasından her yaşta insanın yararlandığını belirtiyor. Cilt sorunları konusunda bitki özleri formüllerinin her geçen gün daha da geliştirildiğinin altını çiziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious