Şifa kaynağı mantar, ölüm sebebi de olabilir

  • Giriş : 14.04.2006 / 00:00:00

Yemek için daima kültür mantarlarının tercih edilmesi gerektiğini belirten Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaya Boztok, zehirlenme riskine karşı marketlerde satılan ambalajlı mantarların yenmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Boztok, "Mantar zehirlenmesinin etkisinin hemen görülmesi tedaviyi kolaylaştırır. Bazı türlerde ise belirti günler sonra görülür. Zehirli mantarlar çoğu zaman yenilebilecek olanlarla karıştırılabilir." dedi.

Mantarın insan sağlığı için çok önemli bir besin olduğunu belirten Boztok, "Mantar, demirce zengin olması sebebiyle kansızlık tedavisinde kullanılması tavsiye edilen bir besindir. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarında etkili olan folik asitçe zengindir. Bazı türlerinde bağışıklık mekanizmasını arttıran kimyasal bileşikler mevcuttur. Yağ içermediği için protein değeri yüksektir ve rejim yemeği olarak kullanılabilir." diye konuştu.

EÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Zeki Karasu ise mantar zehirlenmelerinin bahar aylarında daha sık görüldüğünü hatırlattı. Karasu, "Mantar zehirlenmeleri bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerle başlar ve birkaç gün sonra şiddetini arttırarak karaciğer ve böbreklerde ağır tahribatlara yol açar. Bunun sonucunda karaciğer ve böbrek yetmezlikleri ortaya çıkar. Hasta giderek sararır ve şuurunu kaybeder; devamlı uyku halinde olur. Hastayı kurtarmanın en önemli yolu organ nakli yapılmasıdır." dedi.

Zehirliyle zehirsiz mantarın ayırtedilmesinin çok zor olduğunu söyleyen Doç. Dr. Karasu, "Dağ başından, bahçelerden toplanan mantarlar yenmemeli, ambalajlı satılan kültür mantarları alınmalıdır. Bir lokma yemek için hayatınızı riske sokmayın." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious