Sıfır araçlar ucuzlayacak

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği ile araç fiyatlarının aşağı çekileceği tahmih ediliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçiş süreci 1 Ocak 2007'de bitecek olan Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliğinin, araç fiyatlarında yüzde 10, yedek parça ve servis hizmetlerinde ise yüzde 30 düşüş sağlayacağı bildirildi.

Rekabet Hukukçuları Derneği Başkanı Prof. Dr. Arif Esin, otomotiv sektöründe marka içi ve markalar arası rekabetin sağlanmasını amaçlayan Rekabet Kurulu 2005/4 Sayılı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliğinin geçiş sürecinin, 1 Ocak 2007 tarihinde sona ereceğini anımsattı.

Otomotiv sektörüne büyük canlılık getirecek tebliğin, araç satışı ve servis faaliyetleri alanında müşteriye çok sayıda seçenek sunacağını anlatan Esin, ''Grup muafiyeti tebliği ile özel bağımsız servisler de garanti kapsamında oto servis hizmeti verebilecek. Bu sayede oto servis ve yedek parça sektörü önemli bir rekabete sahne olacak. Tebliğ, araç fiyatlarında yüzde 10, yedek parça ve servis hizmetlerinde ise yüzde 30 düşüş sağlayacak. Bu durum tek haneli rakamlara düşen enflasyona da olumlu yönde yansıyacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious