Sıfır gibi 2. el otomobiller

Sıfır gibi 2. el otomobiller .14301
  • Giriş : 30.10.2007 / 09:29:00

Eski araçların piyasadan çekilmesini sağlayacak yepyeni bir teşvik sistemi getiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Otomotiv Distribütörleri Derneği, bakımları düzenli olarak yapılmamış eski otomobilleri alıp bakımını gerçekleştirmeyi ve yenileyip satmayı planlıyor.

İkinci el araçların daha güvenli bir şekilde satın alınmasını sağlayacak proje, bu tür otomobillerin çevreye verdiği zararları da azaltacak. Yenilenecek otomobiller için 1-2 yıllık garanti süresi verilmesi de düşünülüyor.

İkinci el otolar yenilenecek 1-2 yıl garantiyle sunulacak

Pazardan toplanacak ikinci el otomobilerin yenilenerek piyasaya sunulması gündemde İbrahim Orhon, 'Bu araçlar yeni otomobil gibi 1-2 yıl garantiyle müşteriye gelecek' dedi.

Eski teknolojiye sahip ikinci el araçların piyasadan çekilmesini sağlayacak teşvik sisteminin getirilmesini bekleyen otomotiv sektöründe, pazardan toplanacak ikinci el otomobillerin yenilenerek piyasaya sunulması planlanıyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, piyasada çok fazla sayıda, eski teknolojiyle üretilmiş, zaman içinde bakımları da düzenli yapılamadığı için çevre kirliliği yaratan araç bulunduğunu belirtti. Piyasanın yüzde 70'inin bu araçlardan oluştuğunu ifade eden Orhon, bunları AB ülkelerinde olduğu gibi pazardan çekip, yerine yeni teknolojiyle üretilmiş araçlarla değişimini sağlayabilecek bir teşvik sistemi getirilmesi için bakanlık düzeyinde girişimlerde bulunduklarını kaydetti.

'ÇALIŞMA SÜRÜYOR'
Orhon, bu süreçte Avrupa'da olduğu gibi ikinci el araçların da değerlendirilmesi için bir proje yürüttüklerini, bu kapsamda, ikinci el otomobillerinin güvenle alınabilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: "İkinci el araçları elden geçirip, yenileyeceğiz. Tamamen incelenmiş olarak, 160 noktada kontrol yapacağımız ikinci el araçları, yeni otomobil gibi 1-2 yıl garantili olarak piyasaya sunacağız."

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious