Sıfır noktasına giden askerler ellerine kına yakıyor

Sıfır noktasına giden askerler ellerine kına yakıyor.9295
  • Giriş : 14.11.2007 / 20:36:00

Sınır ötesi harekatının her an başlaması beklenirken, sıfır noktasına asker savkıyatı bugün de devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaklaşık 350 askerin bulunduğu, otobüs ve sivil minibüslerden oluşan konvoya, uzaktan kumandalı mayınları etkisiz hale getiren frekans karıştırıcı "Jammer" cihazlı bir araç da eşlik etti. Komandolar, bugün de sıfır noktalarındaki sarp kayalıklardan oluşan bölgede operasyona çıktı. Hava destekli operasyonlara helikopterler de eşlik etti. Ayrıca Hakkari"den Şemdinli yönüne çok sayıda helikopter gönderilmesi dikkat çekti. Bu sabah Yüksekova-Şemdinli karayolu, mayın arama faaliyeti nedeniyle 1.5 saat araç trafiğine kapatıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri"nin sınır ötesi operasyonuna son şekil verilirken, kara harekatının yapılacağı bölgelerde de askeri hareketlilik devam ediyor. Bu sabah 35 kadar sivil plakalı minibüs ve 1 otobüs ile yaklaşık 350 asker sınırın sıfır noktalarına sevkedildi. Konvoyun önü ve arkası makinalı tüfekli askerler tarafından korundu. Ayrıca konvoya, PKK"nın uzaktan kumandalı mayınlarına karşı frekans karıştırıcı Jammer cihazı bulunan Türk Telekom"a ait bir minibüs de eşlik etti. Cep telefonu, uzaktan kumanda, telsiz, hatta model uçak kumandası frenkanslarını dahi kesen elektronik cihazla donatılan araç, askerlerin varış noktasına kadar konvoyda kaldı. Minibüs içindeki tümü silahlı olan askerler, sıfır noktalarındaki birliklere nakledildi. Ancak güvenlik nedeniyle askerlerin hangi noktaya gideceği konusunda bilgi verilmedi. Gazetecilerin askeri konvoyu takip etmesi ise engellendi.

HAVA DESTEKLİ OPERASYON

PKK"lı teröristlerin sıfır noktalarından Türkiye"ye sızacağı istihbaratı alınması üzerine bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hava destekli operasyonda süper kobralar askerlerin geçiş istikametindeki alanlarda keşif yaptı. Oldukca dik ve sarp kayalıklı bölge olan operasyon alanlarına kokuya duyarlı özel eğitilmiş köpeklerde getirildi. Askerlerin dağlık alanlara çıkmadan önce bölgede dedektörlerle mayın araması yapıldı.

HELİKOPTERLERLE SEVK

Bu arada Kuzey Irak ve İran"a sınırı olan Hakkari"nin Şemdinli İlçesi'ne çok sayıda helikopterin sevkedilmesi dikkat çekti. Süper Kobraların korumasında, Sikorsky tipi helikopterlerin bölgeye asker, mühimmat ve gıda malzemesi naklettiği öğrendi. Helikopterlerin bölgeye sevkedilmesi, geçiş noktalarındaki yerleşim birimlerinde heyecan yarattı.

Mehmetçik, bir yandan askeri konvoyların geçiş yapacağı noktalarda yol güvenliğini sağlarken, arazi arama-tarama faaliyetlerine de ağırlık verdi. Hakkari-Yüksekova ve Yüksekova-Şemdinli karayolundaki faaliyetlere ise panzerler eşlik etti. Stratejik bölge ilan edilen Yüksekova-Şemdinli karayolu ise mayın arama-tarama faaliyeti nedeniyle araç trafiğine kapatıldı. Yaklaşık 30 askerin gövrev yaptığı bu çalışma nedeniyle oluşturulan nokta karakollarında araçların geçişine izin verilmedi. Yaklaşık 1.5 saat süren bu çalışmalardan sonra yol araç trafiğine açıldı.

ELLERİ KINALI ASKERLER

Hakkari"nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerine, akşam saatlerinde yine askerler sevkedildi. Frenkans karıştırıcı "Jammer" cihazlı askeri bir aracında eşlik ettiği 20 araçlık konvoyun geçişi sırasında yol güzergahında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Henüz 3 aylık eğitimden sonra sınır ötesi operasyonun gerçekleştirileceği sıfır noktalara sivil minibüslerle nakledilen yaklaşık 200 askerden bazıları, kendilerini görüntülemeye çalışan gazetecilere el sallayıp, selam verdi. Minibüsteki askerlerin bazılarının ise elleri kınalı olduğu görüldü.

Anadolu"da askerin eline kına yakılması bir gelenek haline geldi. Anadolu kentlerindeki bu geleneğe göre "kına" olayının hikayesi şöyle:

"Bir gün birliğini denetleyen bir komutan askerin eline kına yakıldığını görür, ona elindeki kınanın sebebini sorar. Asker şöyle cevap verir: Bizim köyde üç şey için üç yere kına yakılır. Kurbanlık hayvanın üzerine kına yakılır. Allah"a yakınlığın işareti olsun diye. Gelinin eline kına yakılır kocasına yakın olsun diye. Askerin eline kına yakılır, vatanına yakın ve kurban olsun diye."

BABACAN'IN AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Bakanlığı"nın bütçe görüşmeleri sırasında Plan Bütçe Komisyonu"nda soruları yanıtlarken, ABD ile istihbarat paylaşımı konusundaki işbirliği neticesinde çalışmaların başladığını söyledi. Babacan, "gerçek zamanlı istihbarat uygulaması başladı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious