Sıfır noktasında operasyonlar aralıksız sürüyor -FOTO-

Sıfır noktasında operasyonlar aralıksız sürüyor -FOTO-.16536
  • Giriş : 26.10.2007 / 00:10:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:39:48

Kuzey Irak'ın sıfır noktasında yer alan bölgede tespit edilen alanlar kurşun yağmuruna tutuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PKK'lı teröristlerin bir kısmının daha önce bulundukları ve rahat hareket ettikleri sınır kesimindeki noktalardan ayrılarak küçük gruplar halinde derin vadilere geçtikleri kaydediliyor.

Teröristlerin bir kısmının ise Türkiye tarafına geçtikleri ileri sürülüyor.

Sınırda PKK'lıların yoğunlukta bulunduğu söylenen Nazduri bölgesindeki bir asma köprü de Türk topçuları tarafından kullanılamaz hale getirildi.

Daha önce fotoğraflanan bir PKK militanı köprüden geçerken...

Söz konusu bölgede çok sayıda PKK'lının olduğu belirtilirken, köylüler "Daha önceleri vardılar ama gittiler" dedi.

Operasyonlar aralıksız sürüyor

Şırnak'ta geçici köy korucularının da katıldığı operasyonların özellikle İncebel, Küpeli, Gabbar ve Kato dağlarında devam ediyor.

Askeri birliklere giden yollar ile karayollarındaki yol güzergahlarında zırhlı araçlar eşliğinde mayın taramaları yapılıyor.

Hava destekli devam eden operasyonların yanı sıra arazi arama tarama
faaliyetleri sürerken, savaş uçaklarının da sınırda uçuşlar yaptığı öğrenildi.

Operasyonların devam ettiği bölgelerde yapılan aramalarda terör örgütüne ait ve içerisinde silah ve yaşam malzemesi bulunan sığınakların da imha edildiği belirtildi.

Öte yandan, teröristlerin Irak'tan sızmaları veya Türkiye'den Irak'a kaçma ihtimaline karşı ve olası bir sınır ötesi operasyon nedeni ile sınır bölgelerinde bulunan birliklerin alarmda olduğu kaydedildi. Ayrıca, askeri personel araç ve mühimmat sevkiyatı sürüyor.

Mayın taramaları yoğunlaştı

Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde de, asker ve koruculardan oluşan ekipler, mayın taramalarını yoğunlaştırdı.

Artan terör olayları nedeniyle askeri hareketlilik yaşanan Hakkari bölgesinde, Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler ile geçici köy korucularından oluşan 20 kişilik ekipler, terör örgütü PKK üyeleri tarafından olası mayın tuzaklarına karşı tedbirlerini artırdı.

20'şer kişilik ekipler, Hakkari-Van, Hakkari-Yüksekova, Çukurca ile Şemdinli karayolunda detektörlerle yol kenarındaki stabilize taşları ve çalılıkları mayın taramasından geçirerek yol güvenliğini sağlıyor.

Günde binlerce araç ile askeri sevkiyatın yapıldığı yolda, mayın taraması yapan ekipler, yaklaşık 10'ar kilometre yolu yürüyerek dedektörden geçiriyor. Mayın taramasından geçen yol sayesinde vatandaşların güvenli yolculuk yapmaları sağlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious