Sıfır noktasındaki operasyonlar devam ediyor!

Sıfır noktasındaki operasyonlar devam ediyor!.15646
  • Giriş : 09.12.2007 / 11:53:00

Teröristlerin sızma ihtimaline karşı operasyonlar hava destekli sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) güvenlik bölgesi ilan ettiği Şırnak, Hakkari ve Siirt kırsalındaki sınır boyunda PKK'lı teröristlere yönelik sürdürdüğü operasyonlar tüm hızıyla sürüyor.

Güvenlik güçlerinin, teröristlerin geçiş noktalarını daha rahat kontrol edebilmesi için sınırdaki stratejik öneme sahip bölgelere geçici karakollar kuruldu. Türkiye-Irak sınırının ikiye böldüğü Şırnak'ın Uludere ilçesindeki sınırın sıfır noktasında bulunan Kato Dağının eteklerine konteynırlardan oluşan geçici karakolların yerleştirildiği bildirildi.

PKK'nın, Irak'ın kuzeyindeki kamplarının yer aldığı Haftanin bölgesiyle bitişik olan Kato Dağı, stratejik öneme sahip. Terör örgütü Türkiye'ye sızmak ya da sürekli barındığı Kandil Dağı'na geçmek için genellikle Kato Dağı ile Çukurca kırsalını kullanıyor. Teröristlerin geçişlerini engellemek için sınırda konuşlanan birlikler, bu amaçla geçici karakol olarak tabir edilen büyük konteynırlardan oluşan karakollar kurdu. Yedi karakol; Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nca Uludere ilçesine bağlı Kuzey Irak'ın sıfır noktasındaki Silip, Taşdelen, Dağdibi ve Andaç köyü kırsalına kuruldu. Her biri 4 konteynırın birleştirilmesiyle oluşturulan ve toplam 120 askerin aynı anda kalabildiği karakollar, teknolojik cihazlarla donatıldı. Askerin her türlü ihtiyacını karşılayan bu karakolların en önemli özelliği ise üzerindeki sensörle üs bölgesi ya da dışarıda nöbet tutan askerin durumunun içeriden kontrol edilmesine imkan sağlaması. Kato Dağı eteklerindeki 4 köyün kırsalındaki stratejik tepeleri kontrol altında tutan karakollar, güvenlik güçlerinin sınırdan çekilmeyeceğinin göstergesi olarak yorumlandı.

Nokta operasyonlar sürüyor

Tunceli'de PKK örgüt mensuplarına yönelik nokta operasyonu başlatıldı. Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Ahponos Vadisi ve Mercan dağlarının bulunduğu bölgeye Jandarma Özel Harekat Timleri tarafından indirme yapıldı. Sabah saatlerinde Jandarma Bölge Komutanlığı'ndan kalkan Skorsky helikopterler, kar kalınlığının 40 cm'yi bulduğu vadilerde terör örgütü PKK'ya yönelik nokta operasyonu gerçekleştirdi. Operasyon Ahponos Vadisi, Bali Deresi ve Mercan Vadisi'nde yoğunlaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious