Sıfırda zammı gören 2. ele koşuyor

Sıfırda zammı gören 2. ele koşuyor.16627
  • Giriş : 08.04.2009 / 06:15:00
  • Güncelleme : 08.04.2009 / 00:35:03

ÖTV indirimi sonrasında sıfır oto piyasasında yaşanan bahar havası ikinci ele de yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ÖZEL tüketim vergisinin (ÖTV) mart ayında indirilmesiyle sıfır otomobil piyasasında yaşanan canlanma ikinci ele de yansıdı. Nisan ayıyla birlikte sıfır otomobillerin zamlanması da ikinci el piyasasındaki canlanmayı hızlandırdı. Sıfır otomobilde bekleme süresi 2 aya kadar uzarken, ikinci el alıcıları oto pazarlarına akın etti. Firmaların stoklarında araç olmamasından dolayı bayilerden eli boş çıkan alıcılar, ÖTV indirimiyle fiyatları biraz da aşağıya düşen ikinci el otomobilere yönelerek araç almaya başladılar. ÖTV indirimiyle panikleyen ikinci el otomobil satıcıları ise ÖTV indirimiyle eski fiyat arasındaki farkın büyük ölçüde zam olarak tekrar sıfır otomobillerin üzerine konmasıyla fiyatta rekabetçi konuma geldiler.


SATICILAR MEMNUN

ÇOBANÇEŞME oto pazarında binek oto satışı yapan İsmail Çelik'in konuyla ilgili görüşleri şöyle: 'ÖTV indiriminin başladığı ilk günlerde bocalayan arkadaşlarımız oldu fakat sel gitti kumu kaldı, insanlar gördülerki sıfır araçta indirim bindirim, sıra sepet, aldıklarında ekstra zam da var, özüne dönüp elle tuttuğuna para vermeye başladı. Şükür işlerimiz ilk hafta dışında sorunsuz yürüyor. Sıfır otodaki sıralara güvenen firmalar teslimde de ekstra zam yapacaklar. Bunun sonu acı ilaç olur. Sıfır otomobil piyasasında yapılan zamları gören müşteriler tercihlerini ona göre yapacak.'

Oto pazarından araç almaya gelen müşterilerden Halis Kara da 'Fiyatlar düştü deniyor ama inandırıcılığı yok, sıfırın satıldığı fiyatlar belliydi şimdi de belli birilerinin ağzına bal çaldılar. Bize sadece ikinci elde sıkıştığımız yerde kredi versinler biz pazarı da piyasayı da biliyoruz' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*