Şifre, 'annene selam söyle' mi?

Şifre, 'annene selam söyle' mi?.15068
  • Giriş : 24.05.2007 / 21:00:00

Adana'da ele geçirilen kadın teröristin sorgusu devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana'da 11,3 kilogram plastik patlayıcı, 2 el bombası ve bomba düzeneği ile ele geçirilen kadın teröristin yakalanmadan önce taksisine bindiği taksici canlı bomba teröristi anlattı.

Şanlıurfa'dan geldikten sonra bindiği taksinin şoförü A.Ç., "İçinde bomba çıkan çantayı, kadına bir erkek verdi. 'Annene de selam söyle' deyip gönderdi." dedi.

15 yıllık taksi şoförü A.Ç., Adana'yı kana bulayacak teröristin arabasına nasıl bindiğini ve nasıl yakalandığını Cihan Haber Ajansı muhabirine anlattı.

Maliye'ye olan vergi borcunu ödemek için Yüreğir Vergi Dairesi'ne gittiği sırada saatin 12.00 olduğunu görünce Merkez Camii karşısındaki durakta müşteri beklemeye karar verdiğini belirten taksici, bu sırada arka kapıyı açan modern görünümlü bir kadının otomobile bindiğini ve, "Beni götürür müsün?" deyince, "Ben de müşteri bekliyorum. Nereye isterseniz götürürüm." karşılığını verince arabaya bindiğini aktardı.

Terörist kadın taksiye bindikten sonra Ceyhan'a gideceğini; fakat karşı parkta amcasının bulunduğunu; ona uğrayıp çantasını alması gerektiğini söylemiş. Taksici A.Ç., tarif edilen yere yaklaştığında Girne Köprüsü'ne yakın Merkez Camii'nin arka kısmında bankta oturan 50-55 yaşlarında kirli sakallı orta boylu bir erkeğin, çantayı arka kapıyı açarak koyduğunu ve "Annene de selam söyle" dediğini anlattı.

Yolda arabasına binen kadına Ceyhan'a 70 bin liraya gittiğini, kadının da tamam dediğini belirten taksici A.Ç., "Sosyetik birine benziyordu; ama parasının olup olmadığını kontrol etmek amacıyla bir akaryakıt istasyonunda durup gaz aldım ve istasyona ödeme yapmak için para istedim. Kadına da kola içip içmeyeceğini sordum. O da, 'Çok susadım iyi olur' dedi. Kolayı kendisine verdiğimde 5 YTL uzattı. Kendisine 'ben kolanın parasını değil akaryakıtın parasını istiyorum' dedim. Toplam 25 bin YTL verdi. Çantasında para olduğunu anlayınca ise Ceyhan'a doğru rahat bir şekilde yola çıktım." diye konuştu.

Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Dadaloğlu Kavşağı'nda kırmızı ışıkta durduğu sırada yanlarına beyaz bir minibüsün yaklaşarak içindeki bir kişinin, "Kenara çek ve dur" dediğini aktaran taksici A.Ç. "Kadını arka koltukta yakalayıp, çantayı dışarı çıkardılar. Daha sonra 'bomba var' deyince ben de araçtan inip uzaklaşmaya çalıştım. Daha sonra ikimizi gözaltına aldılar." diyerek, taşıdığı kişinin bir terörist olduğunu o an anladığını söyledi.

Taksici A.Ç., Emniyet'te polislerin kendisine kadını nerede aldığını, nerede durduğunu, hangi güzergâhı takip ettiğini sorduğunu ve herşeyi anlattığını; olanları teyit ettirmelerinden de de takip edildiğini anladığını kaydetti.

Aracına binen kadının cep telefon ile konuştuğunu görmediğini ancak "10 söylersem 1 konuşuyordu." diyen taksici A.Ç., polisin kadın teröristi gözaltına alması sırasında da tepki göstermediğini dile getirdi.

Kadına bomba dolu çantayı veren adamı, "Orta boylu 50-55 yaşlarındaydı. Sosyetik görünümlü, terörist kadına göre adam kendinden geçmiş gibiydi." diye tanımladı. Taksici A.Ç., gözaltına alındığı günün akşamı saat 20.00 sıralarında serbest bırakıldığını söyledi.

Taksici A.Ç., bazı medya kuruluşlarında teröristi polise kendisinin ihbar ettiğine dair iddiaları ise yalanladı. A.Ç., "Bombanın olduğunu bilsem, Adana'nın tümünü bana verseler, beni kimse o otomobile yeniden bindiremez." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious