Şifre kırıcı şebeke yakalandı

Şifre kırıcı şebeke yakalandı.6899
  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Paralı televizyon kanallarının şifrelerini Kore'de kırıp Türkiye'de korsan yayınladıkları belirlenen 1'i kadın 8 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

5 bin abonesi bulunan şebekenin bu kişilerden yıllık 100 dolar aldığı bildirildi.

Digitürk'ün "Bünyemizdeki kanalların şifreleri kırılıp kaçak olarak izleniyor. Birçok yerde şifre kırıcı bulunduğunu öğrendik" şikayeti üzerine polis harekete geçti. Bilişim Suçları Büro Amirliği iki aylık çalışmanın ardından korsan yayını yaptığı tespit edilen Mecidiyeköy'de bir elektronik şirketine operasyon düzenledi. Baskında F.C. (30), C.D. (25), İ.Y. (30), E.E. (40), H.E. (30), Z.K. (23), F.C. (32) ve sekreter D.Ş. (30) gözaltına alındı. Yapılan sorgulamanın ardından sistemin nasıl çalıştığı ortaya çıkarıldı.

Sistemin uydu alıcılarının Türkiye'ye girişinden paralı kanalların izlemesine kadar ki aşaması şöyle gerçekleşiyor. Kore'den Jai Won Ham tarafından gönderilen uydu alıcıları parçalar halinde gümrükten geçiriliyor. Parçalar bir araya getirilip montajı tamamlandıktan sonra ortaya "X-Cruiser" markalı bir dekoder çıkıyor. Bu cihazlar, Beyoğlu Kartal ve Sarıyer başta olmak üzere İstanbul genelinde piyasaya sürülüyor. 300 YTL'ye satılan cihazları alanlara yıllık 100 dolar karşılığında paralı kanalları şifresiz izleme teklifi yapılıyor. Güney Kore'de kırılan Futbol ve seks kanallarının şifreleri internet yoluyla Mecidiyeköy'deki bilgisayara ulaştırılıyor. Sürekli güncellenen bu şifreler Ana server konumundaki bilgisayar aracılığıyla müşterilere ulaştırılıyor.

Bilgisayarlarda yapılan incelemede şebekesinin ülke genelinde 5 bin aboneye ulaştığı görüldü. Müşterilerin arasında işadamları, kulüp yöneticilerinin bulunduğu kaydedildi. Öte yandan 200 bin yeni uydu alıcısının da piyasaya sürülmeye hazırlandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious