Şifre kullanımı yaygınlaşıyor

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

‘’Çipli Kartlarda Şifre Uygulaması’’ kapsamında Türkiye’deki POS terminallerinin yüzde 95’inin çipli kartları okuyabilir hale geldiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alışverişlerin güvenli hale getirilmesi ve kart sahtekarlığının önüne geçilmesi amacıyla 1 Nisan 2006 tarihinde başlatılan ‘’Çipli Kartlarda Şifre Uygulaması’’ kapsamında Türkiye’deki POS terminallerinin yüzde 95’inin çipli kartları okuyabilir hale geldiği bildirildi.

VİSA Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nur Öztin Kurak, geçiş sürecinin devam ettiğini belirterek, “Şifreli kartla alışverişte şifre kullanımı tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra zorunlu hale gelecek. 1 Nisan 2007’de böyle bir zorunluluğun başlaması söz konusu değil” dedi. Kurak, bir yıllık süre içerisinde pos terminallerinin yüzde 95’inin, ATM’lerin ise yüzde 65’inin EMV uyumlu hale getirildiğini ifade ederek, “Tüm kartlar içinde çipli ve şifreli kartların oranı yüzde 85’e ulaştı. Ayrıca, portföyünün yüzde 100’ünü çipe geçiren birçok banka bulunuyor. Bu kartların yüzde 80’inin ise şifrelendiğini görüyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious