Şifre uygulamasıyla Türkiye örnek

  • Giriş : 23.11.2007 / 12:23:00

Kredi kartında imza yerine CHIP ve şifre uygulamasıyla Avrupa'da dönüşümü tamamla-yan üç ülkeden biri Türkiye oldu. 'Ekmeği kesilen' dolandırıcılarla ilgili İlginç bir ayrıntı var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, bu arada, dönüşümü tamamlayan ülkelerdeki sahtecilik ve dolandırıcılığın, bunu tamamlayamayan ülkelere kaydığını açıkladı. Özinal, kayıp, çalıntı, sahte kart gider cirolarında yüzde 73 düşüş kaydedildiğini'' söyledi.

Özinal Londra'da düzenlediği basın toplantısında, bu alanda sağlanan gelişmeler konusunda bilgi verdi.

Türkiye'de 30 Mart 2006'da başlayan CHIP ve PIN uygulamasının, kapsamlı bir reklam kampanyasıyla desteklendiğine işaret eden Özinal, Okan Bayülgen'in rol aldığı tv reklamlarının, kullanıcıların bilinçlenmesinde büyük katkısı olduğunu belirtti.

Özinal, "Artık kart kullanıcılarının şifrelerini tuşlarken, reklam filmindeki gibi etraflarına kontrol ettiğini görüyoruz" dedi.

Türkiye'deki dönüşümün sektöre maliyetinin tahminen 650 milyon Amerikan dolarına ulaşacağını kaydeden Özinal, tamamlanması 15 ay süren dönüşüm sürecinde yaklaşık 36 milyon kartın değiştiğini, alışverişlerde şifrenin tuşlandığı bir milyon 300 binden fazla POS terminalinin uyumunun gerçekleştiğini kaydetti. Özinal, 40 bin iş yerinde yüz yüze eğitim çalışması yaptıklarını vurguladı.

BKM'nin sunduğu veriler, Avrupa'da kredi kartlarındaki bu dönüşümü tamamlayan sadece üç ülke bulunduğunu bunların da Fransa, İngiltere ve Türkiye olduğunu gösteriyor.

Özinal, Ekim 2007 itibariyle kart kullanılarak yapılan EMV işlemlerinin yüzde 96'sının, imza yerine şifre ile gerçekleştiğini belirtirken, kredi kartı kullanımının daha güvenli hale gelmesiyle, Türkiye'nin turizm açısından da bir koz elde ettiğini vurguladı.

Kartla harcamanın güvenli olduğunu düşünen yabancı turistin nakit paraya göre daha yüksek harcamalar yaptığını belirten Özinal, Türkiye'ye gelenlerin de artık bunun daha çok farkına varacağını kaydetti.

Türkiye'nin kart kullanımında zaten "kredi kartına taksit" gibi hizmet çeşitliliğiyle de Avrupa'ya örnek olduğunu belirten Özinal, şimdi CHIP ve PIN uygulamasında da çeşitli Avrupa ülkelerinin Türk bankacılık sektöründen yardım istediğini kaydetti.

"Sektörümüzün bilgi düzeyi gurur verici" diyen Özinal'ın verdiği bilgiye göre, geçiş hazırlığındaki ülkeler arasında İtalya, İspanya, Yunanistan da yer alıyor. Özinal, yardım isteyen ülkelerin, yazılım ve donanım gibi alt yapı çalışmalarının yanı sıra kamuoyunun bilinçlendirilmesi gibi konularda da Türk tecrübesinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Özinal, kamuoyunun bilgilendirilmesinin önemine de dikkat çekerek, "Basının desteği olmadan bu dönüşümü böyle kısa sürede ve sorunsuz halletmemiz zor olurdu" dedi.

-İNGİLTERE'DE 2 YILDA TAMAMLANDI

Londra'daki basın toplantısına katılan, İngiltere'deki kredi kartlarını düzenleyen APACS kurumunun yöneticilerinden Mark Bowerman, kredi kartlarındaki bu dönüşümün en temel amacının, sahteciliği azaltmak olduğunu belirtti.

Bowerman, Türkiye'nin geçişi kısa sürede, sorunsuz halletmesinden büyük sevinç duyduklarını belirtti. Bowerman, İngiliz kart kullanıcılarının güvenli alışveriş yapabileceği az sayıdaki ülke arasında Türkiye'nin de yer aldığına işaret etti.

Kart kullanımının çok yaygın olduğu İngiltere'de dönüşümü 2 yılda tamamladıklarını söyleyen Bowerman, 14 Şubat 2006'da tamamlanan süreçte kendilerinin de medyanın desteğini gördüklerini kaydetti.

Bowerman, Birleşik Krallık sınırları içinde sahte ve kayıp kartlardan oluşan zararın üçte iki oranında azaldığını belirtti. Bowerman bu cironun 2004'te 504 milyon sterlin düzeyinde olduğunu, CHIP ve PIN uygulaması gerçekleşmeseydi, 2005'te 800 milyon sterline çıkmasını beklediklerini belirtti. Ama şifre uygulaması sayesinde zararın gerilediğini, sahtecilik ve diğer haksız kullanım uygulamalarının, bu uygulamaya geçmemiş ülkelere kaydığını, bu ülkelerde sahtecilik artışının yüzde 49'lara çıktığını söyledi.

"Kartlar artık şifreli olduğu için kopyalamak için servet harcamak gerekiyor" diyen Bowerman, güvenliği arttırıcı "biometric" önlemlerin 10 yıldan önce hayata geçmeyeceği tahmininde bulundu. "Biometric" önlemler arasında, parmak izi ve göz bebeği tanıması gibi uygulamalar bulunuyor.

Basın toplantısına katılan gazetecilere raporunu yazılı olarak sunan piyasa analiz şirketi McKinsey, AB'nin motoru olarak görülen 15 ülke ile Türk kartlı ödeme sektörünün pazar payı ve büyüme oranlarını karşılaştırdı. Buna göre kartlı ödeme sisteminde Türkiye'de 2001-2006 arasında yüzde 43'lük büyüme gerçekleşti, bu oran 15 AB ülkesinde ortalama yüzde 9'da kaldı. McKinsey'e göre imzadan şifreye geçmeyi sorunsuz başaran Türkiye, büyüme oranıyla da Avrupa'nın kartlı ödeme sistemi açısından "en dikkat çekici ülkelerinden biri" haline geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious