Şifrelerle dolu doğum günü hediyesi

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, Başbakan'a doğum gününde ilginç bir hediye verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Herkes pasta bekliyordu ki, sanal paketten sürpriz bir hediye çıktı.

AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, geçen salı günkü grup toplantısını "Sayın Başbakanımız bugün sizin doğum gününüz. Bizler size bir armağan hazırladık" sözleriyle açtığında, pek çok kişi bunun somut, elle tutulabilir klasik bir hediye olduğunu zannetmişti.
Oysa Çelik'in sözünü ettiği "hazırlanan şey"in öyle elle tutulabilir bir nesne olmadığı ortaya çıktı. Bu istense de paketlere sığdırılamayacak bir hediyeydi.
Çelik şöyle devam etti:
"Sayın Başbakanımız, milletvekili arkadaşlarımızla birlikte size hazırladığımız armağanı veriyorum. 354 vekil arkadaşımızla birlikte doğum günü hediyemiz, sonuna kadar size sadakattir."

Erdoğan, bu sözlerin ardından alkışlarla kürsüye çıktı. 354 kişilik bu anlamlı hediyeden duygulandığı her halinden belliydi. Konuşmasının başında sesi titriyordu.

Demokrasi literatürüne geçti
AKP grubunda yaşanan ve televizyonlardan da gösterilen bu sahne, Türk demokrasi tarihinde sadakatin doğum günü hediyesi olarak bir lidere sunulduğu ilk örnek olay olarak kayıtlara geçeceğe benziyor.

Tabii bu sözleri, Çelik'in eleştiri almasına da yol açtı; hediyenin demokrasi kültürüne ters düştüğü, bağlılık ve bağımlılık kültürünün bir ifadesi olduğu yolunda yazılar çıktı.

Çelik, AKP'yi izleyen arkadaşımız Abdullah Karakuş ile yaptığı sohbette, "Birine sadakat göstermek neden anti - demokratlık olsun ki..." diye karşıladı bu eleştirileri ve ekledi:
"Herkes doğum günleri için pasta kesiyor. Ben şahsen medyada bu görüntüleri uygun bulmuyorum. Başbakanımız da eşiyle Saray Muhallebicisi'nde tatlı yemişler. Başbakan olduğu olduğu için ister istemez özeli deşifre ediliyor..."

Hediyede Çankaya şifreleri var
Çelik, düşünüp taşınmış pasta yerine sadakat yemininin daha değerli bir hediye olacağını düşünmüştü. İlginçtir ki, bu sadakat yemininin gerisinde Çankaya Köşkü'ne dönük şifrelerin bulunduğu da yine Çelik'in Karakuş'a şu açıklamalarıyla anlaşıldı:
"Sayın Başbakanımız için 'Cumhurbaşkanı olamaz' denilerek baskı yaratılmaya çalışılıyor. AKP saldırılar altında. Buna zorlukları ve zor dönemi birlikte aşma konusunda bir sadakat yemini diyebilirsiniz. Bu, önümüzdeki süreci aşma konusunda Başbakanımızla omuz omuza olduğumuzu ifade eden, zorlukları birlikte aşma taahhüdünü taşıyan konusunda bir sadakat yemini de diyebilirsiniz."

Halk da aynı hediyeyi verir mi?
Bağlılık yeminiyle gündeme gelen Çelik, zaman zaman Erdoğan'ı savunmak için yaptığı sert çıkışlarla da tanınıyor. En çok hatırlanan çıkışları arasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i "sanal sıkıntılar yaratmak"la suçlaması var. Çelik, Süleyman Demirel için de "Führer gibi konuşuyor" demişti.
Bursa Yüksek İslam Enstitütüsü mezunu olan, ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Ensititüsü'nü de bitiren Çelik, 3 Kasım seçimlerinden sonra Siirt seçimlerinin iptali için başvuru yapılması hususunda Erdoğan'ı ikna eden, bu haliyle liderine Başbakanlık yolunu açan AKP kurmayı olarak da tanınıyor. Çelik, "Milletimizin doğum günü hediyesi de inanıyorum ki 4 Kasım'da yine tek başına iktidar olacaktır..." diye konuşuyor.
Bakalım Türk seçmeni de bu sadakat yeminine katılacak mı?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious