Şifreli talimatlar Apo'dan

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

7 PKK'lıyı mağarada uyurken öldürdükten sonra teslim olan terörist G.E. ifadesinde şok itiraflarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kulp ilçesine bağlı Yaylak Köyü yakınlarındaki Şinak Tepe Mevkii’nde 10 Mart günü PKK'nın sığınak olarak kullandığı mağarada aynı gruptaki arkadaşlarını öldüren 24 yaşındaki G.E., teslim olduğu güvenlik birimlerine önemli bilgiler verdi. Örgüt içinde gerçekleştirdiği ve tanık olduğu eylemleri anlatan G.E., olayın gerçekleştiği mağaranın 3 katlı olduğunu söyleyen G.E., “Mağarada jeneratör var. Kış süresince burada kalırdık. Bilgisayarda film CD’leri izlerdik. Alt katta banyo ve tuvalet vardı. Su ihtiyacımızı kar sularından karşılardık" dedi.

Örgütün Kuzey Irak'taki kamplarında bulunduğu sırada kaçmak istediğini ancak araziyi bilmediği için yakalanma korkusuyla bunu yapamadığını söyleyen G.E. ifadesinde şunları söyledi:

"Örgütün yeni yıl stratejisinde fedai yöntemiyle tek yada ikişer kişiyle kamu kuruluşları, askeri ve turistik hedeflere yönelik bombalı ve mayınlı eylem planı yapılmaktadır. Tek taraflı ateşkes diyerek, eleman ve zaman kazanılmaya çalışılıyor. İran resmen düşman ilan edildi ve eylem amaçlı gruplar bu ülkeye gönderildi. Kamplar daha geri bölgelere çekildi.

Abdullah Öcalan’ın cezaevinden verdiği talimatların örgüte telsizle iletiliyor. Örneğin Apo’nun 'HPG’nin durumu nedir?' sözü savaşsınlar anlamına geliyor. Örgüt, Türkiye'yi zayıflatmak için terörden zarar görenlerin AİHM’ye başvurmaları yönünde telkinde bulunuyor. Apo’nun talimatıyla birkaç ay önce kurulan gerçekleri araştırma komisyonu, geçmiş yıllarda örgüt mensuplarının çatışma bölgesinde bırakılan cenaze yerlerini tespit ederek sanki toplu katliam yapılmış gibi uluslararası düzeyde Türkiye’yi zor duruma düşürmek istiyor. Askeri kanat sorumlusu Suriyeli Bahoz Erdal, Mezopotamya radyosunda canlı yayında bizlere bu baharda eylemlere hazırlıklı olmamızı istedi.

Örgüte C-4 patlayıcılar, Irak'ta Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı IKDP'den sağlanıyor. Onlardan alınan mühimmat Zap Kampı’na aktırılıyor. Patlayıcılar genellikle sınır hattında görev yapan korucular tarafından yurda sokularak işbirlikçiler aracılığıyla bize ulaştırılıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious