Sifrenize dogum tarihinizi yazmayin

Sifrenize dogum tarihinizi yazmayin.10551
  • Giriş : 16.11.2005 / 00:00:00

ELAZIG - Günlük hayatin vazgeçilmezleri arasinda yeralan kredi kartlari ve internet üzerinden yapilan bankacilik islemlerinde çok tercih edilen dogum yili bilgisayar hackerlari tarafindan daha çok biliniyor ve rahatlikla tespit edilebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle kredi kartlarinin en çok kullanildigi lokanta veya alisveris merkezinde yapilan ödemelerde kredi kartininin arka kisminda bulunan güvenlik sifresi ile kart numarasi o kisi tarafindan kopya adilerek internet üzerinden de alis veris yapabilme ihtimali yüksek. Bunun da önüne geçmek için ödemeleri kart sahibinin makina basinda beklemekle geçilebilir.

Firat Üniversitesi (FÜ) Bilgi Islem Dairesi ve Enformatik Bölüm Baskani Prof. Dr. Hasan Kürüm, sanal ortamda bankacilik hizmetleriyle ilgili kullanilan sifrelerin daha çok unutulmamasi adina kullanilan dogum tarihinin 4 haneli olmasindan dolayi hackerler tarafindan daha çabuk tespit edildigini söylüyor. Kürüm, bunun önüne geçebilmek için kredi karti veya internet üzerinden yapilan alisverislerde 6 ve üzeri rakam veya harfler kullanilarak yapilmasini istedi.

Bilgisayar saldiricilari denilen hackerler tarafindan 4 haneli sifrelerin daha erken tespit edilebilecegini açiklayan Kürüm, özellikle dogum yilini tercih edenlerin banka kartlariyla daha çok problemli oldugunu öne sürüyor. Bunun yaninda ayni is yerinde çalisan kisilerin de banka kartlari veya kredi kartlarini arkadasina vererek sifresini söylemesinin hata oldugunu ifade eden Kürüm, kart sahibi kisilerin sifresinin baska kisiler tarafindan da bilinmesinin çok tehlikeli bir durum oldugunu söylüyor.

Internetten alisveris yapan kredi karti kullanicilarinin sifre seçerken dikkatli davranmalari gerektigini, sifre seçerken kolayca tahmin edilebilecek ya da 'kullanici adi' ile ayni olacak sifreler seçilmemesine özen gösterilmesini isteyen Kürüm, sunlari söyledi: "Sifre kullanimiyla pek çok yerde karsilasirsiniz. Genelde tüm güvenlik yapisi sifrelerin ne kadar iyi seçildigi ve yönetildigine bagli olabilir. Sifrenizi paylasmayin veya bir yere yazmayin. Hatirlamasi kolay fakat tahmin edilmesi zor sifreler seçin. Türkçe veya yabanci dilde herhangi bir kelime, telefon, kredi karti veya adresinizdeki herhangi bir numarayi, '12345' veya 'abcde' tahmin edilebilir rakam veya harf grubunu seçmeyin. Genel kullanimi olan deyimler, cümleler ile 6 ve üzeri harften küçük sifre belirlemeyin."

Prof. Dr. Hasan Kürüm, insanlarin internetten veya telefondan kredi karti araciligiyla yaptiklari alisverislerde kart numaralarinin çalinmasi halinde, basina büyük dertlerin de gelebilecegini anlatarak söyle devam etti: "Gerçek hayatta insanlarin kredi kartlarini kasiyerlere, garsonlara rahatlikla verebiliyor. 4 haneli kart sifreleri olasilik yoluyla daha kolay tespit edilbilir. Özellikle 4 haneli olup da kisi unatmamak adini dogum yilini rahatlikla yazabiliyor. Bunun yaninda bir bankanin ATM'sinde sifrenizi unuttuguz taktirde 3. defa bloke edilebilir. Ama bu internet üzerinden böyle olmuyor. Defalarca da girdiginiz zaman sifreniz bloke edilmez. Bunun yaninda 4 haneli bir sifrede 10 bin olasilikta mutlaka bulunur. Ama 6 haneli oldugu taktirde hackerin isi daha zorlasir. Kasiyer ve garsonlar da kartinizi kopyalayabilir. Çünkü alisveris yaptiginiz yerde kisi isterse sizin kartinizin numarasi ve arka bölümde bulanan güvenlik sifrenizi aldiktan sonra internet ortaminda çok rahatlikla alisveris yapabilir."

Hasan Kürüm, bu hackerlerin yüzünden internet üzerinden bankacilik islemleri yapan dünyadaki tüm bankalar her yil yüzde 2-3 oraninda gelir kaybi yasadigina dikkat çekerek, buna ragmen bankalarin bilgi islem daireleri tarafindan bu virüsler bulunup yakalanabilecegini kaydediyor.

Kürüm, "Bunu su sekilde düsünün bir hirsiz bir eve girdiginde mutlaka kendini yakalattiracak bir iz birakacaktir. Internet üzerinden sifre çalan hackerleri de öyle bilin. Giderken, mutlaka kendini ele verecek adresine ulasabilecek bir iz birakirlar" seklinde degerlendiriyor.

Türkiye'nin gelecek 10 yil içerisinde tapu ve evlilik veya bosanma olaylarinin disinda bundan sonra tüm islerini internet üzerinden yapabilecegine isaret eden Kürüm, "Köydeki bir Mehmet Aga da bundan sonra sehire gelmeden bulundugu internet ortaminda bürokrasi islerini yapabilecek. Hatta kisi isterse savciliga gitmeden internet ortaminda ifadesini verip ayni zamanda dava açabilecek." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious