Sigara, ömrü 10 yıl kısaltıyor!

  • Giriş : 17.11.2007 / 18:20:00

Kanser vakalarının üçte biri sigaradan kaynaklanıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketicileri Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) tarafından yapılan araştırmada, sigara içenlerin diğerlerinden ortalama on ile on beş yıl daha az yaşadıkları belirlendi.

Rusya'da son 20 yılda nüfusun her geçen yıl 700 bin azalmasına karşın sigara tüketiminin iki katına çıktığı uyarısını yapan kurum, tedbir almaları konusunda yetkilileri uyardı. Rusya Federasyonu genelinde büyük çaplı bir araştırma gerçekleştiren kurum, Rus erkeklerin yüzde 65'inin, kadınların da yüzde 30'unun sigara içtiğini belirledi. Sigara tüketimi de ülke genelinde son 20 yılda 200 milyardan 413 milyar adete çıktı. Sigara alışkanlığı olanların yüzde 50'si, 18 yaşından önce sigaraya başlıyor. Rusya'da tiryakiler günde ortalama 20 adet sigara tüketiyor.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketicileri Koruma Kurumu hazırladığı raporda sigaranın 4 binden fazla kimyasal madde içerdiğini belirterek, "Nikotin bunların içinde bilinen en etkili zehir. Nikotin tarımda böcek ilacı olarak kullanılıyor. Bağımlılık yapan bu zehir insan hareketlerinin kontrolünü güçleştiriyor. Sigara içtikten sadece 7 dakika sonra bu zehir beyne ulaşıyor. Sigara kanser vakalarının birinci nedeni olan kanserojen maddesi içeriyor. Kanserden hayatını kaybedenlerin üçte biri sigara nedeni ile bu hastalığa yakalanmış oluyor." denildi. Pasif içicilerin de aynı şekilde tehdit altında olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious