Sigara, sağlığa zararlıdır!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Rauf Denktaş ve sanatçılar sigaranın zararlarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dernek, sigaranın zararları tiryakilere anlatmak amacıyla KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Tenktaş başta olmak üzere bir çok ünlü sanatçının ve tanınmış simanın da konuşmalar yaptığı bir CD hazırladı. Televizyonlara dağıtılmak üzere hazırlanan CD'de, sigaranın insan sağlığına zararları ameliyat görüntüleri eşliğinde ve ünlü simaların sunumları ile anlatılıyor.

Sigarayla Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği ile Kalp ve Aritmi Hastanesi, Türkiye'de bir ilke imza attı. Sigaraya karşı mücadele konusunda birlikte hareket etmek istediklerini açıklayan Bursa Kalp ve Aritmi Hastanesi, bünyesinde bir büro açarak Sigarayla Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği'ne destek verdi. Derneğin Bursa Temsilciliğini alan Kardiyolog Dr. Barbaros Dokumacı, sigaradan zarar gören hastalarının tedavi edilebilmesi için dernek ile ortak çalışma başlattı.

Kalp ve Aritmi Hastanesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde Bursa'ya gelen Sigarayla Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği Genel Başkanı Bahattin Köksal, kalp hastalıklarının kolestrol ve sigaradan kaynaklandığını söyledi. Köksal, sigara nedeniyle ölümlerin yüzde 60'ının kalpten olması nedeniyle Kalp ve Aritmi Hastanesi'nin gösterdiği duyarlılığın çok büyük bir önem taşıdığını kaydetti.

Sigarayla Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği, sigarayı bırakma konusunda ışın tedavisi şeklinde, adına Luksopunktur denilen bir uygulama ile çalışmalarını yürütüyor. Uygulama hakkında bilgi veren Genel Başkan Köksal, bu tekniğin insan vücuduna zararlı olmaması ve herkes tarafından kullanılır olmasının devrim niteliğinde bir teknik olduğunu vurguladı.

Köksal şu bilgileri verdi: "Üzüldüğümüz, korktuğumuz, öfkelendiğiniz ve sevindiğimiz anlarda vücudumuz doğal bir uyuşturucu olan endorfin salgılarını üretmekte ve insanın sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Sigaranın içinde bulunan 4 bin civarındaki kimyasal maddeden birisi olan nikotin ağır bir uyuşturucudur. Sigara için bu uşuşturucuyu sunni yollardan alan bir insanın vücudu o anda doğal salgıları olan endorfin üretmediği için ancak sigara içtiği anda sakinleştiğine inanmakta, dolayısıyla sigara bağımlısı olmaktadır. Sigara ve benzeri uyuşturucuyu bıraktığında insan vücudu endorfin üretmeye tekrar başlamaktadır. Bu teknikte biz, vücudun akapunktur noktalarına enfrarurj ışını vererek, endorfin salgısının üretilmesine yardımcı oluyoruz. 3 gün 15 dakikalık seanslarla tiryakiler sigaradan kurtuluyor."

RAUF DENKTAŞ SİGARANIN ZARARLARINI ANLATTI

Sigarının zararlarını anlatma ve tiryakileri sigaradan kurtarma yolunda önemli bir adım daha atan dernek, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın da aralarında bulunduğu bir çok sanatçı ve ünlü sima ile ortak bir proje hazırladı. Sigaranın zararlarının anlatıldığı bir CD hazırlayan dernek, ünlü simaların sunumları ve görsel öğelerle tiryakilere sigarayı ve zararlarını anlattı.


Dernek Genel Başkanı Köksal, hazırlanan CD'lerin yayınlanmak üzere televizyonlara dağıtılacağını, sigara konusunda bilgi veren ünlü isimler sayesinde de sigara içen bir çok insana ulaşılabileceğini kaydetti. Köksal, sigaranın kesinlikle hafife alınmaması gerektiğini, insanlarda sigaraya karşı gösterilen duyarsızlığını ise bir an önce girderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious