Sigara 30 hastalığa öncülük ediyor

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Uzmanlar,dünya çapında yapılan araştırmaların sigaranın yaklaşık 30 hastalığa öncülük ettiğini ve öldüren bir faktör olduğunu gösterdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Çan, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkede son 20-25 yılda sigara tüketiminin hızlı artış gösterdiğini belirterek, satın alınan sigaranın, sigara nedeniyle oluşan hastalıkların tedavisi gibi bir çok ekonomik kayıpları da beraberinde getirdiğini belirtti.

Sigaranın adeta Türkiye'yi yoksullaştırdığını ifade eden Çan, “Sigara, maalesef Türkiye'de yaygın sorun haline gelmiştir. Kadınlarda da sigara içme alışkanlığının artması, bu sorunu daha da büyütmüştür” dedi.

Çan, sigara bağımlılığının hastalık olduğunu, bu nedenle diğer hastalıklarda yapıldığı gibi bağımlılıktan kurtulmak için sağlık kurumlarına müracaat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Gençlere yasakçı olmayan anlayışla sigaranın zararları anlatılmalı. Sigara içenlere bırakmaları konusunda yol gösterilmeli ve destek verilmelidir. Gençlerin sigaraya başlamada birbirlerinden etkilenmeleri, anne, baba ya da öğretmenlerin sigara içmesi etkili faktördür. Dolayısıyla gençlerin sigaraya başlamasını önlemenin bir yolu büyüklerin sigara içmemesi ve sigara içenlerin sigarayı bırakmalarından geçmektedir.”

Dünya çapında yapılan araştırmaların sigaranın yaklaşık 30 hastalığa öncülük ettiğini ve öldüren bir faktör olduğunu gösterdiğini belirten Çan, “Sigaradan solunan dumanda 4 binden fazla zehirli kimyasal madde bulunuyor. Bu maddelerin 50'sinin doğrudan kansere neden olduğunu bilinmektedir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious