Sigara anne karnında vuruyor

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Sigara içen annelerin bebeklerinin vücut, özellikle de sinir sistemi gelişimi yavaşlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu çocukların ileri dönemde kansere yakalanma riskiyle ilgili bir bulgu olmadığını ancak bebeklerin anne karnında, annelerinin sigara içmesinden olumsuz etkilendiğinin bilindiğini ifade eden Camcı, şöyle konuştu:
''Sigara içen annelerin bebeklerinin vücut, özellikle de sinir sistemi gelişimi yavaşlıyor. Bu çocukların okul çağına geldiklerinde beyin fonksiyonlarının, sigara içmeyen annelerin çocuklarına göre daha geri olduğu saptanmış.

Yani annelerin hamilelik döneminde sigara içmesi çocukların zekasını etkiliyor. Hamilelik döneminde kadınlar, 'bir ya da iki tane sigaradan bir şey olmaz' dememeli. Çünkü hamilelik sırasında içilen tek bir sigara bile çocuğu etkiler.''Camcı, anne karnındayken sigaranın olumsuz etkilerine maruz kalan bebeğin, doğumdan sonra da yanında sigara içilmeye devam edilmesinin, bebeklerin pasif içici olmasına neden olduğunu ifade etti.

Bebek doğduktan sonra da yanında sigara içilmeye devam edilmesinin, bebeğin astım başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini arttırdığını vurgulayan Camcı, şunları anlattı:
''Nikotin sigaranın içindeki en masum maddelerden biri. Sigaranın içinde yaklaşık bin 400 civarında kimyasal madde var ve bunların yaklaşık 40'ının kansere neden olduğu kesinlik kazanmış durumda. Sigaranın insan sağlığına verdiği zarar artık herkes tarafından biliniyor.

Kadınlar, daha önce bırakamamışsa bile hamilelik döneminde mutlaka sigarayı bırakmalı. Daha sonra sigaraya başlarsa bile çocuğunun yanında sigara içmemeli ve kimsenin sigara içmesine izin vermemeli.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious