Sigara bel ağrısı yapıyor

Sigara bel ağrısı yapıyor.8244
  • Giriş : 31.10.2007 / 12:25:00

Sigara, bel ağrılarını artıran en önemli faktörlerden biri. Uzmanlar uyardı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edirne Selimiye Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Turgut Terzi, stres, fazla kilo ve sigaranın bel ağrılarını artıran en önemli faktörlerin arasında yer aldığını söyledi.

Sigara içinde vücuda zararlı birçok madde bulunduğunu belirten Dr. Turgut Terzi, bunu içenlerde akciğer hastalıklarının yanı sıra vücut kaslarının bütün olarak değerlendirmesi gerekir. Terzi, “Sigara, içen tiryakileri stres ve uykusuzlukla birlikte vücut kaslarının gün içerisinde yorgunluğunu atmasına izin vermiyor. Sigara içenlerdeki damar sertliği akciğer hastalıklarının en büyük nedeni. Ayrıca sigara omurların arasındaki esnemeyi sağlayan disk yapılarının da bozulmasını neden olduğu için bel ağrılarıyla birlikte bel fıtığı hastalığına neden oluyor'' dedi. Uzun süre masa başında oturmanın da bel ağrısına neden olduğunu anlatan Dr. Turgut Terzi, şöyle dedi:

“Masa başında sürekli oturarak çalışanların adaleleri ve bel bağları zayıflamaktadır. Omurgada bulunan disklerin üzerine binen yüklerde artış olur. Günümüzde işçi bir tezgahın önünde, sekreter, bankacı ise bir bilgisayarın başında tüm gününü geçiriyor. Daha az hareket eden, stresli bir yaşam süren ve mesleki nedenlerle beline binen yükleri fazla olan kişilerde yanlış beslenmeyle birlikte aldığı kilolarda eklenirse kişide bel ağrılarının kaçınılmaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious