Sigara böyle bırakılır!

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Sigara beynin ödül sistemini ele geçiriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bunun temelinde ise sigaranın içindeki nikotinin beynin ödül sistemini aynı kokainin yarattığı bir etkiyle aşırı uyarması yatıyor. Yani sigara, uyku, seks ve yemek gibi vazgeçilmez bir ihtiyaca dönüşüyor.

SİGARA İÇMEK TIBBİ HASTALIK

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Bağımlılık Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. İlhan Yargıç, “Sigara bağımlıları ben keyfimden içiyorum, bağımlı değilim diyor ama istemesine rağmen bırakamıyor. Günde 1 paket sigara içen insan bağımlıdır. Bunda sigaranın beynin ödül sistemini ele geçirmesi rolü büyük” dedi.

Prof. Yargıç’a göre sigara bir süre sonra temel ihtiyaç oluyor. “Nasıl, yemek, seks yapmak, uyku temel ihtiyacımız ise sigara da temel bir ihtiyaç haline geliyor. Sigara bağımlıları ne kadar aksini iddia ederse etsin sigara içmek bir tercih değil, tıbbi bir hastalıktır. Sigara bağımlıları sigara içmeden durabilirler. Ancak sigaraya başladıktan sonra günde 1 tane içmeyi başaramazlar. Az sigarayla yetinemezler. Bu yüzden bağımlılık tedavisinde sigaradan tamamen uzak durmak esastır”

SİGARA İÇENLERDE DEPRESYON DA GÖRÜLÜYOR

Sigara içenlerin yüzde 30’unda depresyon, yüzde 20’sinde ise alkol bağımlığı problemi de bulunuyor. Sigarayla birlikte içilen kahve ve alkol sigara bağımlılığını pekiştirici rol oynuyor. Sigarayı bırakan kişilerde ilk 24 saat içinde, huzursuzluk, mutsuzluk, gerginlik, kalp atımının yavaşlaması, isteksizlik, aşırı yemek yeme gibi belirtiler gözleniyor. Bu belirtiler en az 4 hafta sürüyor. Sigara Bağımlılığı Tedavi Kliniklerinde tedavi sırasında bağımlıların yüzde 80’ini sigarayı bırakıyor. İzleme döneminde yüzde 15-29’u sigarayı bırakıyor. Kalp krizi geçirenlerde ise sigara bırakma oranı yüzde 60’a kadar çıkıyor.

ECZANELER SİGARA BAĞIMLILARINA DESTEK VERİYOR

Pharmatic Girişimci Eczacılar Derneği ise sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla kampanya başlattı. Derneğin Başkanı Adile Özdağ, “Amacımız sigara bağımlılarına destek vermek, sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu onlara fark ettirmek. Bırakmaya yardımcı ürünleri de anlatacağız” diyor.

15 ilde 82 eczane oluşturulan Sigara Bırakma Destek Noktası Projesi’nden sorumlu olan eczacı Fatih Tambay ise eczanelerde bağımlıların son sigaralarını atacakları bir kutu olacağını, bağımlılara nefes testi yapılacağını, sigara bırakma kliniklerine başvuru konusunda danışmanlık yapılacağını belirtiyor.

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

Bırakıp tekrar başlasanız da yılmayın

Bırakıp tekrar başlamanın normal bir durum olacağını unutmayın

Sigara bağımlılığının güçsüzlük olmadığını bilin

Sigara bağımlılığının bir tıbbi hastalık olduğunu hatırlayın

Sevmediğiniz bir sigara markasını satın alın

Evde, iş yerinde sigarayı ulaşılması zor yerlerde bulundurun

Sigarayla birlikte alkol, kahve tüketmeyin

Sigara sevdiğiniz bir içecekle değil boş bir duvara bakarak içmeyi deneyin

Spor yapmaya başlayın

Sigara içmeyen arkadaşlarınızla daha sık vakit geçirin

Bırakamazsanız bir uzmandan destek alın

SİGARAYLA İLGİLİ İSTATİSTİKLER
Dünyada 1.3 milyar kişi sigara içiyor

Sigara içenlerin 975 milyonu az gelişmiş ülkelerde yaşıyor

2020 yılında 10 milyon kişinin sigaradan kaynaklanan nedenlerle öleceği tahmin ediliyor

Bu ölümlerin 7 milyonunun gelişmiş ülkelerde olacağı düşünülüyor

Türkiye’de erkeklerin yüzde 60’ı, kadınların yüzde 20’si ilkokuldaki öğrencilerin de yüzde 12’si sigara içiyor

Sigara, uyku, seks, yemek gibi ihtiyaç haline geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious