'Sigara diş estetiğini bozuyor'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Kalp krizi, kanser gibi ciddi hastalıklara neden olduğu bilinen sigaranın içerisinde bulundurduğu nikotin ile diş estetiğini de bozduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Sağlık Örgütü diş ve diş eti hastalıkları, yaygınlığı ve tekrarlanma oranları bakımından insanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından birisi olarak kabul ederken Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Tülay Tacettinoğlu, diş ve diş eti hastalıklarının gelişmişlik düzeyi ile ilişkisi olduğunu ve gelişmiş ülkelerde bu hastalıkların görülme oranının daha fazla olduğuna dikkati çekti.

Tülay Tacettinoğlu, sigara içen kişilerde, diş çürümelerinin daha hızlı bir şekilde ilerlediğine dikkat çekerek, "Sigara diş çürümelerini hızlandırmasının yanında, ağız içerisinde çökermiş olan nikotin dişte sarı tabakaya neden olur. Bu da diş estetiğini bozar." dedi.

Sigaranın insan sağlığı açısında zararının herkes tarafından bilinmesine rağmen içen kişi sayısında her geçen gün artış gerçekleştiğine dikkat çeken Tülay Tacettinoğlu, kanser, kalp krizi gibi birçok hastalığın baş nedeni olan sigaranın, diş çürümelerinin de baş düşmanı olduğunu kaydetti.

Sigaranın içerisindeki nikotin ağızda çökmesiyle birlikte kahverengi bir tabaka oluşturarak hem diş estetiğini hem de diş çürümelerini hızlandırdığını kaydeden Tacettinoğlu şunları söyledi: "Sigaranın insan sağlığı açısında zararının herkes tarafından bilinmesine rağmen içen kişi sayısında her geçen gün artış gerçekleşiyor. Özellikle sigara tüketimi gençler arasında daha da yaygınlaşmaya başladı. Sigaraya bağlı olarak başta kanser olmak üzere kalp hastalığı gibi birçok hastalığın nedeni bilimsel bir gerçek. Bu zararlardan en önemlilerinden bir tanesi de ağız ve diş sağlığı açısındandır. Ağzında diş çürüğü olan bir kişi sigara içtiği taktirde o çürük daha hızlı bir şekilde yayılır. Sigara içerisindeki nikotin diş tabakasında çöktüğünde sarı bir tabaka oluşturur. Bu tabaka diş estetiğini bozduğu gibi çürüğe karşı direnci zayıf dişlerin çürümelerini daha çok hızlandırır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious