'Sigara en kapsamlı zararlılarından biri'

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç; "Sigara en kapsamlı ve tehlikeli zararlılarından biri" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, sigara tehlikesinin bu denli öldürücü olmasının, insanlığın geleceği açısından oldukça endişe verici olduğunu belirterek, "Sigara, çağımızın en kapsamlı ve en tehlikeli zararlılarından biri durumundadır" dedi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Dünya Sigarasız Günü" dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerisi ile "Dünya Sigarasız Günü" olarak ilan edilen bugünün, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigaranın zararlarına dikkat çekilmesi açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Bülent Arınç, "Sigara, çağımızın en kapsamlı ve en tehlikeli zararlılarından biri durumundadır ve özellikle, ekonomik açıdan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tehlikenin boyutu her geçen gün daha da artmaktadır" dedi.

Yapılan araştırmalar sonucunda, dünyada her yıl beş milyon, ülkemizde ise yüz bin dolayında insanın sigara ve benzeri ürünlere bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğinin ortaya konulduğunu dile getiren Bülent Arınç, sigara tehlikesinin bu denli öldürücü olmasının, insanlığın geleceği açısından oldukça endişe verici olduğunu bildirdi.

Bülent Arınç, maddi külfeti noktasında da çok büyük kayıplara yol açan sigara ve benzeri ürünlerin kullanımının önlenmesinın, tüm dünyanın öncelikli gündem maddesi olması gerektiğini belirterek, "Bu noktada herkese ve her kuruluşa büyük görevler düşmektedir. Sağlık ve eğitim kurumları, medya, sivil toplum örgütleri, toplumu; sigara ve her türlü tütün ürününün zararları konusunda bilgilendirmeli ve gerekli önlemleri almalıdır" diye konuştu.

Arınç, mesajında, "Sigara içme yaşının giderek düşmesi nedeniyle, anne-babaların ve yetişkinlerin, bu konuya gereken önemi göstererek, bu türlü zararlı alışkanlıklardan çocuklarını uzak tutmaları hayati bir zorunluluktur. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını engelleyecek her türlü çaba, sigaranın insan sağlığını tehdit eden sonuçlarının ortadan kaldırılmasına ve ülke ekonomisine çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, sigara kullanıcılarını bir defa daha düşünmeye çağırıyor ve sigarasız bir dünyanın herkesin ortak iyiliğine olacağı kanaatimi tekrarlıyorum" ifadelerine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious