Sigara erken bunamaya yol açıyor

Sigara erken bunamaya yol açıyor.8385
  • Giriş : 29.05.2009 / 14:18:00

Sigaranın esrar ve eroinden daha fazla bağımlılık yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tütünün, içindeki nikotin maddesinden dolayı esrar ve eroinden 8 kat fazla bağımlılık yaptığını ifade eden göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Beril Bahadır Erdoğan, sigaranın erken bunamaya da yol açtığını belirtti.

"Dünya Sigarasız Günü" nedeniyle sigaranın zararları hakkında bilgi veren Dr. Erdoğan, "Avrupa'da 1.2 milyon, dünyada ise 5 milyon insan her yıl sigaradan ölmektedir. Ülkemizde ise her yıl 17 milyon sigara bağımlısından 70-100 bininin sigara nedeniyle öldüğü tahmin edilmektedir. Bu doğrultuda toplum sağlığını bu derece tehdit eden sigara konusunda bilinçlenmek ve sigarayı bırakmak isteyen kişilere destek vermek önemli sorumluluklarımızdan olmalıdır" diye konuştu.

Sigaranın kişiye verdiği belli başlı zararlara da değinen Erdoğan, "Sigara dumanına maruz kalan hücrelerde değişiklikler olur. İltihap, damar duvarında daralma, tıkanma ve kanser bu değişikliklerin en önemlileri arasında yer almaktadır. Sigara ayrıca ciltte erken kırışıklıklara ve deri hastalıklarının tedavisinde başarısızlıklara yol açar. Sedef hastalığı sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazladır. Felç riski de sigara içenlerde içmeyenlere kıyasla yüzde 50 fazladır. Bu risk günde içilen her bir
sigara sayısı ile beraber artar. Bunlarla birlikte sigara erken bunamaya yol açar. Parkinson hastalığının belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirdiğinden geç tanıya neden olur" diye konuştu.

"SİGARA İÇENLERLE AYNI ORTAMDA BULUNMAKTAN KAÇININ"

Sigaranın sadece içenlere değil içmeyenlere de zarar verdiğini hatırlatan Beril Bahadır Erdoğan, "Sigara içmeyen kişiler içenlerin yanında durdukları sürece pasif içici olarak zarar görmektedir. Ve bu kişilerin kalp hastalığı ve kanser riski taşıdığı tespit edilmiştir. Sigara içenler evde eş ve çocuklarının, iş yerinde iş arkadaşlarının ve diğer kişilerinin sağlığıyla oynamakta ve hayatlarını tehlikeye sokmaktadır" dedi. Erdoğan sigara içenlerle aynı ortamda bulunan pasif içicilerin sağlığıyla ilgili karşılaştığı tehdit ve riskleri de şöyle sıraladı:
"Ev içinde sigara içiliyorsa çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta, bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmaktadır. Ani bebek ölümü riski 2 buçuk kat artmaktadır. Bebeklerde kolit tarzı karın ağrısı 2 kat artmaktadır. Çocuklarda astım ve solunum yolu enfeksiyon riski 2 kat artmaktadır. Ayrıca akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı da artış göstermektedir. Eşi sigara içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır."

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERİN YÜZDE 59'U GİRİŞİMDE BULUNUYOR

Dr. Beril Bahadır Erdoğan ayrıca Türkiye'de sigarayı bırakmak isteyenlerin yüzde 59'unun bırakma girişiminde bulunduğunu vurgulayarak kişinin sigara konusunda doğru bilgileri edindiğinde kendi iradesiyle sigarayı birdenbire bırakmasının en etkili yöntem olduğunu söyledi. Tütünün, içindeki nikotin maddesinden dolayı esrar ve eroinden 8 kat fazla bağımlılık yaptığını, nikotin bağımlılarında nikotin yoksunluğu belirtilerinin bazen bu girişimi imkansız hale getirdiğini kaydeden Erdoğan, bu nedenle hekim kontrolünde nikotin yerine koyma tedavilerinin ve nikotinle yarışan bazı ilaçların kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*